Zašto su stambene zgrade širom bivše Jugoslavije postale “Lepa Brena”?

Na prostoru bivše Jugoslavije, ime Lepa Brena ne odnosi se samo na jednu od najvećih muzičkih zvijezda s ovih prostora, nego su i mnoge stambene zgrade iz tog perioda nazvane Lepa Brena.

Gotovo svaki grad ima barem jednu zgradu koju stanovnici od milja zovu “Lepa Brena”, a fenomen je postao pravi kulturni kuriozitet.

Od Kragujevca, Novog Pazara, Leskovca, Niša pa sve do Šibenika naziv “Lepa Brena” koristi se za prepoznatljive, obično velike i impozantne stambene komplekse izgrađene tokom osamdesetih i devedesetih godina prošlog vijeka.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ovaj nadimak često je povezan s asocijacijama na Breninu popularnost i šarm iz tog perioda, ali i na samu arhitekturu a to su visoke zgrade ili one sa prepoznatljivim fasadama.

Stariji Kragujevčani pričaju da je Lepa Brena, u usponu slave, osamdesetih godina stigla u Kragujevac samo da bi presjekla vrpcu na tek izgrađenoj zgradi. Pjevalo se i igralo do duboko u noć.

Tada je osamdesetak Kragujevčana, uglavnom penzionera i vlasnika starih čatmara, dobilo stanove u velelepnoj zgradi pored rijeke koja je zbog toga dobila ime “Lepa Brena”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iako sama pjevačica vjerovatno nije bila svjesna da će postati inspiracija za nazive zgrada, teško je zamisliti veći kompliment njenom uticaju na kulturu i svakodnevni život ljudi na Balkanu.

Na Instagram profilu geografija_insta pozvani su svi da posalkju fotografije ovakvih zgrada iz svog mjesta i navedu o kojem mjestu se radi, prenose Nezavisne.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije