Crvene rode su svile gnijezdo na vrhu silosa za obradu metala Kvarc, a njegov vlasnik Josip Kovač (63) ispričao je da se odrasla roda prošlog vikenda zamazala u crvenom prahu koji je bio u kanti u dvorištu radionice.
Riječ je o praškastoj biorazgradivoj boji za rijeke koju hidrolozi koriste kad prate tok izvora ponornica, objasnio je Kovač za portal 24.časa.hr.
Pretpostavlja da se roda u prahu našla tražeći hranu, a kada se umazala odletijela je svojim mladuncima na koje je automatski prenijela boju.
Rode su pregledali veterinari i inspekcija za zaštitu okoline, te zaključili da su ptice u dobrom stanju, a prašak kojim su se zaprašile bezopasan. Da ta boja nije opasna, potvrdili su i u Hrvatskom geološkom institutu.
“Mi ga koristimo u malim količinama kad istražujemo izvore i tokove. Stručno se zove natrijum fluorescen, nije toksičan i otapa se u vodi”, rekli su u institutu.
Prašak će, uvjeravaju stručnjaci sa roda spasti, s prvom kišom, ali nije isključeno da one onda od crvenih postanu nakratko i zelene.