Strahuje se da bi ovo mogao da bude posljednji dan funkcionisanja Filea, jer mu se prazne baterije, a sijenka jedne stene prekriva njegove solarne panele.
Zato Evropska svemirska agencija planira da pošalje komandu robotu da aktivira svoju bušilicu, uzme uzorke zemljišta i počne sa analizom u svojim laboratorijama.
Taj dio misije je izuzetno rizičan, jer je moguće da će takve aktivnosti destabilizovati robota, koji nije uspio da se harpunima pričvrsti za zemljište.
Šta će se dogoditi, znaće se večeras, kada će naučnici posljednji put biti sigurni da mogu da ostvare dovoljno kvalitetnu komunikaciju sa Fileom.
Njegova tačna pozicija, niti konfiguracija terena nisu potpuno poznati, a u toku je pokušaj da se odredi analizom podataka i triangulacijom.
“Stižemo do kraja i spremni smo da preduzimamo sve više rizika. Ipak, presrećni smo zbog onoga što smo dosad uspjeli da uradimo. Ne znamo koliko je naš robot postigao, ali smo veoma blizu sto odsto zacrtanog. Ono što nam nedostaje jeste bušenje tla. Vrijeme ističe i vreme je za rizike”, rekao je šef misije Paolo Feri.
On ipak i dalje gaji nadu da će se situacija sa napajanjem rešiti u posljednji čas.
“Siguran sam da će kolege u Kelnu naći alternativni način da File prikupi energiju”, kaže on.
Jedna od ideja mogla bi da bude izvedena tokom dana, a podrazumijeva pokušaj da se tijelo robota okrene tako da najveći panel “izviri” iza stijene i uhvati energiju Sunca.