Vesna Malešević, Geto: Nezavisna scena je i prije pandemije bila na veoma niskom nivou, sad ćemo imati još veći problem

 

Situacija sa pandemijom koronavirusa uticala je na sve segmente društva u kojem živimo, pa tako i na rad nevladinog sektora, koji je iz godine u godinu jačao, radeći na važnim projektima koji su imali za cilj promociju civilnog sektora, ljudskih prava, demokratije i aktivizma.

Udruženje Nezavisnih Stvaralaca i aktivista GETO je organizacija sa sjedištem u Banjaluci koja djeluje od 1999. godine sa fokusom na nezavisnu kulturnu scenu i na građanski aktivizam.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U okviru ove organizicije pokrenut je Društveno Kulturni Centar "Incel", a riječ je o prostoru koji se nalazi u istoimenoj industrijskoj zoni. Centar je prostor u kome se pored realizacije kulturnih manifestacija odvijaju edukativne i društvene aktivnosti, a centralni događaj je Bl art festival (Banja Luka art Festival) koji posvećen nezavisnoj kulturnoj sceni na lokalnom i regionalnom nivou. Svake godine festival ugosti veći broj umjetnika, aktivista i ranika/ca u kulturi.

Pandemija je stavila na čekanje neke projekte i događaje koje je Geto planirao tokom proljeća, a ostaje otvoreno pitanje kako će se ova situacija odraziti na nezavisnu kulturnu scenu u Banjaluci, koja je i prije pandemije bila slabašna.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Vesna Malešević iz Geta kaže da su se u vremenu pandemije organizovali tako da rade od kuće i to dobro funkcioniše.

„Najveći problem nam je realizacija aktivnosti u našem prostoru Društveno Kulturnom Centru ’Incel’, jer sam centar je namijenjen korisnicima i predstavlja prostor za učenje i razmjenu iskustava, pa samim tim i okupljanja. Najviše je ova situacija uticala na naše saradnike, partnere i korisnike, jer su sve njihove aktivnosti u našem centru pomjerene do daljnjeg. Aktivnosti našeg udruženja kao što su projekcije, predavanja i radionice smo pomjerili za ljetni period, ukoliko se stabilizuje čitava situacija, a ukoliko ne budemo u mogućnosti da ih realizujemo kako smo prvobitno zamislili, onda ćemo 'iskoristiti' nove tehnologije i raditi online. Što možda i nije loše, jer dobijamo priliku za veći broj korisnika i veću vidljivost. Naravno, lični kontakt ne može ništa da zamijeni, no možda je ovo i prilika za nešto novo“, kaže za BUKU Vesna Malešević.

Kaže da su tokom marta i aprila trebali raditi projekcije filmova u manjim lokalnim sredinama, a sve u sklopu „Dani angažovanog filma“, čiji je koncept da se prikažu autorski filmovi na temu koja okupira te lokalne zajednice. Međutim, zbog pandemije, ove aktivnosti su pomjerene.

„Ideja je da otvorimo dijalog u manjim sredinama i vidimo koji su to problemi sa kojima se susreću. Planirali smo u maju da počnemo sa radionicama video produkcije i snimanjem videa za našu kampanju koja starta na ljeto, a povezana je sa lokalnim izborima. Od radionice i kampanje nismo odustali, već ćemo je samo modifikovati da li online ili u manjim grupama na otvorenom, kada se stvore uslovi za to“, pojašnjava.

 

Kada su kulturni sadržaji u pitanju, Vesna kaže da joj se čini da će se za taj segment zabrane posljednje ukidati.

„Okupljanje ljudi je najveći problem za sada, što je opet kod nas u centru i cilj – da što veći broj prisustvuje određenom događaju. Umjetnost je i prije pandemije bila na veoma niskom nivou, posebno nezavisna kultura, sad ćemo imati još veći problem. Na koji način će se u budućnosti održavati veći kulturni događaji, ostaje da se vidi.

Naravno, nove tehnologije su te koje nude mogućnost produkcije, ali sam osjećaj koji imate na koncertu ili performansu koji se radi u javnom prostoru je nezamjenjiv“, ističe naša sagovornica.

 

Ona dodaje da ćemo se svi u budućnosti morati  prilagoditi situacijama koje nam predstoje, kako u svakodnevnom životu, tako i u bilo kojem radu, pa i u oblasti kulture.

„Pratimo situaciju u regionu i reagovanja naših kolega. Pokušaćemo da nađemo najbolji model budućeg rada u Centru. Najbitnije je za sada da ostanemo svi sigurni, pa da možemo da startamo kada se ovo sve stabilizuje, rekla je Vesna.

Na kraju kaže da je važno da građani obrate pažnju na propisane mjere koje su na snazi i da ih se pridržavaju zbog svog zdravlja i zdravlja ostalih.

„Ono što je zabrinjavajuće jeste što institucije sve više zatvaraju vrata i netransparentno donose odluke koje se tiču nas samih. Samo vanredno stanje koje je uvedeno kod nas možda je i pretjerano, iz razloga što postoje mehanizmi koji se primjenjuju u ovakvim okolnostima i koji su blaži oblici kontrole građana. Nevladine organizacije, aktivisti i sami građani moraju da prate i mjere stanje ljudskih prava i sloboda u ovoj situaciji i najbitnije je da ne dozvole nakon šoka koji je uslijedio da određene represije ostanu na snazi“, kaže za BUKU Vesna Malešević.

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije