Veliki teleskop na dnu Sredozemnog mora

Ove visoko energetski nabijene čestice obično prođu pravo kroz našu planet, a da ih i ne registrujemo, ali naučnici se nadaju da će uz pomoć budućeg teleskopa ispod vode, daleko gušće od vazduha, moći da prate njihov trag i sagledaju svemir na potpuno nov način.

Projekat, koji finansira Evropska unija, možda će otkriti nove detalje o najmoćnijim događajima u našem univerzumu, uključujući supernove i “Veliki prasak”.

Novi uređaj, nazvan Multi-kubni kilometarski neutrino teleskop ili KM3Net, mogao bi pomoći i pri otkrivanju potpuno novih, nepoznatih fenomena koji se ne mogu otkriti konvencionalnim metodama za posmatranje neba.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Ovo će otvoriti novi prozor u naš univerzum”, izjavio je Li Tompson, predavač neutrino fizike na Univerzitetu Šefild, koji radi na projektu KM3Net.

Manji prototip KM3Net-a već je operativan – postavljen je kod južne obale Francuske i očekuje se da će rad na većem prototipu početi u sljedeće tri godine.

Za izgradnju pravog teleskopa biće upotrijebljeno više od 12.000 senzora veličine plastičnih lopti za plažu. Niz detektora na žicama dužine oko 800 metara biće potopljeno od morskog dna na gore, oko tri kilometra ispod površine, a održavaće se u vodi uz pomoć bova.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Neutrini su elementarne subatomske čestice za koje se smatra da potiču iz ostataka eksplodirajućih zvijezda ili supermasivnih crnih rupa. Ove čestice, koje putuju brzinom bliskoj svjetlosti, većinom prolaze kroz Zemlju bez štetnih posljedica, ali se povremeno ipak sudaraju sa atomima.

Pri sudaru se otpuštaju druge čestice – muonse – i talas šoka koji prouzrokuje kratak bljesak plave svjetlosti, koja se može detektovati senzorima. Prateći trag ove svjetlosti fizičari će moći da odrede izvor neutrino i izgrade novu sliku o nebu.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije