Autorica Han Kang dobila je Nobelovu nagradu za književnost za svoju “intenzivnu poetsku prozu” 10. oktobra, prema saopštenju Kraljevske švedske akademije.
Njen rad usredotočen je na “istorijske traume”, kolonijalno nasilje i “krhkost” čovječanstva, navodi se u saopštenju. Južnokorejska autorka poznata je po djelima kao što je roman Vegetarijanka – koji je 2016. osvojio Međunarodnu nagradu Booker. Nagrada za književnost dodjeljuje se za cjelokupni opus autora, a ne za određeni tekst. Kao i svi ostali dobitnici Nobelove nagrade, Kang je dobila 11 miliona švedskih kruna (1,1 milion dolara) za nagradu.
“Tako sam iznenađena i počašćena”, rekla je Kang Nobelovom muzeju u telefonskom razgovoru ubrzo nakon što je saznala za nagradu. “Odrasla sam uz korejsku književnost, koja mi je vrlo bliska. Stoga se nadam da je ova vijest dobra za čitaoce korejske književnosti i moje prijatelje pisce.” Dodala je da će proslaviti “tiho” na čaju sa svojim sinom.
Kang je prva Južnokorejka i prva Azijatkinja koja je dobila Nobelovu nagradu za književnost.
“Han Kang piše intenzivnu, lirsku prozu koja je istovremeno nježna i brutalna”, rekla je Anna-Karin Palm, članica Nobelovog odbora za književnost, u intervjuu za Muzej Nobelove nagrade nakon objave. “Postoji kontinuitet u pogledu tema, što je prilično izvanredno, ali u isto vrijeme, velika stilska varijacija koja svakoj knjizi daje novi aspekt ili novi izraz ovih centralnih tema.”
Kang, 53, spisateljica je više od 30 godina, ali Vegetarijanka — prvi put objavljen 2007. godine— bio je njezin prvi roman koji je preveden na engleski 2015. godine i dobio široko priznanje i pažnju. Dobitnica je nagrada uključujući književnu nagradu Manhae i književnu nagradu Kim Yujung za svoja ostala djela.
Kang je rođena u Gwangjuu 1970. godine, iako je odrasla u Suyuriju i trenutno živi u Seulu. Studirala je korejsku književnost na Univerzitetu Yonsei. Njeno prvo objavljeno djelo bilo je pet pjesama 1993. godine, a u književnosti je debitovala sljedeće godine kratkom pričom. Vegetarijanka, knjiga koja je podigla njen globalni profil, govori o ženi koja je odlučila prestati jesti meso nakon nasilnih snova o klanju životinja. Istražuje teme izolacije, društvenog konformizma i nasilja.
Jedini drugi Južnokorejac koji je dobio Nobelovu nagradu je bivši predsjednik te nacije Kim Dae-jung, koji je dobio Nobelovu nagradu za mir 2000. godine za svoje napore da obnovi demokratiju u Južnoj Koreji i za svoju “politiku sunca” prema Sjevernoj Koreji.