U kofer spakujte tablete, gaze, zavoj i meleme

U kofer za putovanje na odmor, obavezno spakujte i najosnovnije liekove. Stomačni problemi, alergije, ili povrede kože su najčešće zdravstvene tegobe koje se javljaju na putu, pa i lijekove koji se nose na ljetovanje treba prilagoditi tim stanjima. 
Dobro je imati pripremljene tablete protiv bolova i za skidanje povišene temperature, kapi za nos, pastile za grlo, sirup protiv kašlja. Hronični bolesnici bi svakako trebalo da nose dovoljne količine lijekova za terapiju koju redovno koriste i da se ne oslanjaju na eventualnu nabavku tokom odmora. 

Ako na ljetovanje idete sa djetetom obavezno morate da imate: toplomjer, sirup protiv povišene tjelesne temperature, neki od antibiotika u obliku sirupa, sirup protiv alergije, mast ili kremu protiv alergije, sterilne komprese, dezinfekciono sredstvo za kožu. 

Kod povraćanja ili dijareja najvažnije je uzimati dovoljno tečnosti i soli, savetuju stručnjaci. Zato je kesica soli za rehidrataciju, koja može da se nabavi u svakoj apoteci, pametan izbor. Uz to je dobro uzimati i neki probiotik, kako bi se uspostavila ravnoteža između dobrih i loših bakterija u crijevnom traktu. 

PROBIOTICI 

Ukoliko se ravnoteža između dobrih i loših bakterija poremeti, dolazi do pojave nadimanja, grčeva, bolova u stomaku i proliva, koji mogu da upropaste ljetovanje. Jedini način da vratimo narušenu ravnotežu jeste unos probiotskih bakterija. Važno je da pri izboru probiotika uzmete onaj koji sadrži najviše probiotskih bakterija. U tom slučaju samo jedna kapsula dnevno spriječiće nastanak stomačnih tegoba. 

Preventivno treba početi sa uzimanjem probiotika od tri do pet dana prije putovanja, nastaviti tokom ljetovanja i prestati kada se vratite kući. Probiotici u obliku kapi su bezbjedni za odojčad, a kapsule su namijenjene djeci i odraslima. Ne preporučuju se pacijentima koji imaju teška oboljenja imunog sistema. 

POVREDE 

Za povrede kože treba ponijeti dezinfekciono sredstvo, pakovanje sterilne gaze, flaster, hanzaplast i zavoj, tropostotni hidrogen, gel za rane i opekotine. 

PRIPREMA KOŽE 

Stručnjaci savjetuju da je dobro kožu prije sunčanja pripremiti preparatima koji sadrže kombinaciju beta-karotena, likopena i vitamina E. Beta-karoten i likopen su biljni pigmenti, koji, pored toga što, zahvaljujući moćnom antioksidantnom dejstvu pružaju zaštitu koži, stimulišu pigmentaciju, što stvara osnovu za zdravo sunčanje i preplanulost, uz dobru zaštitu. 

UJEDI INSEKATA 

Obavezno ponesite sredstva za zaštitu od ujeda insekata, kao i neki preparat za smirivanje kože poslije ujeda. 

MUČNINA 

Ukoliko ste skloni mučnini i povraćanju tokom putovanja, obavezno ponesite antiemetike. Tablete se piju pola sata prije vožnje i mogu se uzeti nekoliko puta na dan. 

POMOĆ IZ PRIRODE 

Opekotine 

Pripremite oblog od nevena. U litru vode 10 minuta kuvati dve šake svježih ili suvih cvetova nevena. Kad se tečnost ohladi, natopiti gazu i nanijeti je na bolno mjesto. 

Protiv mučnine 


Preventivno popijte čaj od đumbira. Ostavite dvije kašičice suvog korjena đumbira u prahu ili narendanog korjena svježeg đumbira u šoljici vruće vode 10 minuta. 

Gušobolja 

U čaj od nane ili kamilice dodajte malo limuna i zasladite medom. Preporučuje se i čaj od žalfija za ispiranje grla i usne duplje. 

Zatvor 

Svježe ili suve šljive i smokve potopite uveče u vodu, a ujutru popijte tečnost u kojoj su stajale. Savjetuje se i da se dvije kašike susama pomiješaju sa dvije kašike meda a ova smjesa uzima tri ili četiri puta na dan. 

Zubobolja 

Čajem od kamilice ili žalfije ispirati usnu duplju kada zub zagnoji i otekne ili ako se upale desni. Bol može da umine i nakon žvakanja karanfilića ili mješavine etarskog ulja klinčića i lavande. 

Temperatura 

Izgnječiti do pet zrna bibera, preliti sa 250 ml vrele vode i ostaviti poklopljeno 15-20 minuta, pa procijediti. Napitak zasladiti medom i piti dva puta dnevno, ili po potrebi. 

Ujed meduze 

Svjež paradajz namazati na bolno mjesto. 

izvor: novosti 

foto: flickr.com/dlg_images

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije