Treniranje mozga je "gubljenje vremena"?

 Foto: ambro / freedigitalphotos.net 
Kompanije koje se bave proizvodnjom konzola za igru stvorile su svjetsku industriju vrijednu 800 miliona evra, koja je namijenjena starijim osobama. 

One tvrde da igre stimulišu mozak, popravljaju kognitivne sposobnosti i mogućnost pamćenja, a posljednjih godina ih promovišu i svjetske zvijezde poput Nikol Kidman. 

Čak su i istraživanja pokazivala da obavljanje zahtjevnih mentalnih vježbi može smanjiti rizik od demencije. 

Međutim, studija sprovedena na Univerzitetu u Sidneju objavljena sinoć pokazala je da takvi treninzi koji se izvode u kućnoj varijanti, nemaju pozitivne učinke. 

Iako se običan kompjuterizovani kognitivni trening, sproveden pod nadzorom stručnjaka, pokazao efikasnim, isti efekat nije primijećen kada je izvođen bez supervizije. 

Profesor Majkl Valencuela čija je studija objavljena u žurnalu Plos Medicine kaže: “Naši rezultati šalju ključnu poruku javnosti. Oni pokazuju da trening mozga koji se sprovodi u centru može popraviti kognitivne sposobnosti starijih ljudi, ali komercijalni proizvodi namijenjeni kućnoj upotrebi jednostavno ne funkcionišu. Imate i pametnije načine da potrošite novac”. 

Istraživački tim ispitao je rezultate 51 studije koje su obuhvatile 5.000 učesnika. 

Dr Amit Lampit koji je jedan od autora, kaže: “Treniranje jednom do tri puta nedjeljno je efikasno, ali češći treninzi neutrališu sve koristi po kognitivne sposobnosti”. 

“Mehanizmi mozga postaju prezasićeni, ukoliko su treninzi suviše učestali. Kao i u slučaju fizičke vježbe, preporučujemo barem jedan dan odmora između treninga”.



NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije