Originalna torba napravljena za glumicu Jane Birkin, koja je postala jedna od najupečatljivijih dizajnerskih kreacija 20. vijeka, prodana je prije nekoliko dana na dražbi u Parizu za rekordnih 8.6 miliona eura (10.04 miliona američkih dolara).
Danima se nagađalo koja slavna osoba je postala vlasnica originalne Birkinice. Sada je otkriveno da je torbu kupio japanski bogataš Shinsuke Sakimoto, bivši fudbaler i direktor Valuence Japan Inc. koja se bavi preprodajom luksuzne robe.
Tvrtka Valuence posluje globalno putem ALLU aukcija i maloprodajnih trgovina i trguje sa second hand luksuznim i dizajnerskim predmetima. Međutim, kupnja nije bila poslovni potez već je Sakimoto naglasio da torba ne ide u preprodaju. Kaže da će torba ostati očuvana kao kulturna baština u čast Jane Birkin i njenog nasljeđa.
Po dolasku torbe u Japan, Valuence Japan će održati predstavljanje za medije i povezane dionike. Uskoro ćemo objaviti specifične detalje i vremenske okvire izložbe”, rekao je Sakimoto.
Navodno prva “Birkinica” je rođena nakon što je francusko-britanska glumica i pjevačica 1984., sjedeći u avionu pored izvršnog direktora modne kuće Hermès, rekla da joj kao mladoj majci treba jedna funkcionalna i stilski dopadljiva torba. Dumas je odmah skicirao pravougaonu ručnu torbu u kojoj ima mjesta za dječje bočice.
Hermès je tu torbu napravio posebno za Birkin i nakon toga počeo prodavati manje verzije za tržište. Dizajn torbe je postao globalni hit i potaknuo rast tog priznatog brenda. Originalna torba ima inicijale J.B