Neprikosnoveni majstor horor romana Stiven King rešio je da svojoj čitalačkoj publici još jednom „utera strah u kosti“ najavivši nastavak romana „Isijavanje“ iz 1977. godine. Početkom januara 2013. pojaviće se knjiga „Doktor San“ koji prati sada sredovečnog Denija Torensa (dečaka protagonistu u „Isijavanju“) i neobičnu 12-godišnju devojčicu. Prema sadržaju, objavljenom na Kingovom zvaničnom sajtu, mala Abra Stoun ima do sada neviđeno „isijavanje“ (telepatske moći), a Deni mora da je odbrani od „plemena paranormalnih ubica“.
Po zajedničkoj oceni kritičara i fanova, „Isijavanje“ je jedna od najboljih, ako ne i najbolja Kingova knjiga, pa se mnogi s razlogom pitaju da li će nastavak stići do tih „visina“. Vrednost originala dodatno je uvećala maestralna ekranizacija Stenlija Kjubrika iz 1980. godine, sa Džekom Nikolsonom u ulozi poludelog Džeka Torensa. King je za ovo delo, kao i za većinu svojih knjiga, koristio stvarne podatke, imena nekih ličnosti i objekata koje je sretao na putovanjima. Ideju za „Isijavanje“ slavni autor je dobio kada je sa suprugom Tabitom proveo jedan vikend u izolovanom „Stenlijevom hotelu“. Odsevši u sobi 217 (koja će u romanu postati izvor svih zala), Stiven i supruga su bili poslednji gosti pred zatvaranje hotela. Pisac je, navodno, te noći sanjao neobične snove, koje je po povratku kući pretočio u remek-delo horor literature.
Danas kultni autor, na početku umalo nije odustao od pisanja. Njegova prva dela pripadaju žanru naučne fantastike, ali se kasnije opredelio za „strašnije“ priče. Prvi roman „Keri“ objavljen 1974. postigao je momentalni uspeh, baš kao i istoimeni film, snimljen dve godine kasnije. Ali, ovaj uspeh se ne bi desio da Kingova supruga nije nekoliko meseci ranije već gotov rukopis izvukla iz smeća, gde je završio zbog autorovog nezadovoljstva. Za reprint romana „Keri“, posle razgrabljenog prvog izdanja, Stiven King je dobio za to vreme neverovatan honorar od 200.000 dolara. Kada je video da od pisanja može da živi, napustio je posao profesora engleskog i posvetio se novim delima. Njegova formula uspešnog pisanja glasi: čitaj i piši 4 do 6 sati dnevno. Ako nemaš toliko vremena, ne možeš očekivati da postaneš dobar pisac!
Po sopstvenom priznanju, King piše svakog dana, osim na svoj rođendan, Božić i Dan nezavisnosti, a neretko radi na dve ili tri priče istovremeno. Osim što je dobar, nesumnjivo je i veoma plodan pisac. Do sada je objavio četrdesetak dela, od prvog romana „Keri“, preko „Salemova“, „Bede“, legendarnog horora „To“, „Groblja kućnih ljubimaca“ do trilogije „Mračna kula“. Stiven King je danas prepoznatljivo ime u svim zemljama sveta, a njegova dela prodata su u više od 350 miliona primeraka.
Oni koji ga dobro poznaju kažu da je Stiven King privatno zanimljiv koliko i njegovo delo. Slavni pisac, pak, za sebe tvrdi da je „labilna i zavisna ličnost, u večnoj borbi sa ličnim demonima i fobijama“. Uz pomoć psihijatra godinama se leči od paranoje, ali lista njegovih fobija tu ne staje – ima strah od insekata, zatvorenog prostora, zmija, pacova – i, što je najneverovatnije – od mraka! „Mraka se ne bojim samo kad pišem o njemu“, kaže King i to dokazuje svojim knjigama u kojima se najveći užasi dešavaju pod okriljem tame.
Stiven King je bivši alkoholičar, ali i bivši zavisnik od kokaina i cigareta. Po sopstvenom priznanju, ranija dela pisao je pod uticajem alkohola i droga i tog perioda gotovo se i ne seća. Kaže da „spas od smrti“ duguje svojoj vernoj supruzi Tabiti King koja mu je pomogla da ostavi opasne poroke. Nedugo posle lečenja od zavisnosti, King je 1999. umalo poginuo kada je na njega naleteo džip dok je šetao u blizini svoje kuće. Udarac ga je odbacio nekoliko metara niz ulicu. King je slomio kuk, koleno, rebra i levu nogu na nekoliko mesta, a ozbiljno je povredio i kičmu.
Izmučen brojnim terapijama, majstor horora je 2002. objavio da – prestaje da piše! Na radost njegovih obožavalaca, depresija u koju je uronio posle nesreće je prošla, pa je King 2006. objavio roman „Mobilni telefon“. Mada poslednjih godina u redovnim razmacima štampa nove knjige, ovaj bestseler pisac tvrdi da „piše mnogo sporije i teže i da svaka knjiga može biti njegova poslednja“.
HOROR U HOLIVUDU
Malo je autora čiji je toliki broj knjiga ekranizovan, kao što je to slučaj sa delima Stivena Kinga. Ne samo što su scene horora oživele na filmskom platnu, već se danas većina filmova, snimljenih po Kingovim romanima, smatra remek-delima koja prevazilaze horor žanr. Filmovi „Keri“, „Isijavanje“, „Beda“, „Kristina“, „Bekstvo iz Šošenka“, „Zelena milja“ osvajali su Oskare, Zlatne globuse i druge vredne nagrade, a za većinu njih King je sam pisao scenario. Nema sumnje da holivudska „sudbina“ čeka i nastavak „Isijavanja“.
Tekst je preuzet iz Večernjih novosti