Stigle prve detaljne fotografije Plutona

Letjelica je juče u 13:49 časova brzinom od 49.000 kilimetara na čas proletjela kroz svemirski prostor udaljen 12.472 kilometara od Plutona, najslabije istraženog nebeskog tijela u Sunčevom sistemu, piše britanski “Telegraf”. 



Tačno na vrijeme, letejlica je ostvarila radio kontakt sa kontrolorima Laboratorije “Džon Hopkins” Univerziteta za primijenjenu fiziku u Baltimoru. Upravo tada začuli su se uzvici oduševljenja i gromoglasni aplauz ekipe naučnika koja je 13 sati sa nestrpljenjem očekivala vijesti.

Foto: NASA
Foto: NASA

*

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -
Foto: NASA
Foto: NASA

“Novi Horizonti” prikupljali su podatke u vezi sa Plutonom i njegovim satelitima više od osam sati nakon što je letjelica dosegla ciljani kosmički prostor dimenzija 100 x 150 kilometara. 


Prvi podaci stigli su na Zemlju 4 i po sata nakon slanja radio signala koji su brzinom kretanja svjetlosti prevalili put od 4.88 kilometara.

Foto: NASA
Foto: NASA

Na fotografiji iznad boje su namjerno pojačane kako bi se lakše uočila razlika u različitim svojstvima površine svake planete. 


Nekad smatran ledenom, ‘mrtvom’ planetom, Pluton zapravo ima površinu na kojoj se odvijaju brojne geološke aktivnosti, a neki pokazatelji upućuju i na postojanje tektonskih pokreta kore, sličnih onima na Zemlji.

Pluton i njegov satelit Haron
Pluton i njegov satelit Haron

Biće potrebno 16 mjeseci da svemirska sonda pošalje na Zemlju sve podatke koje je prikupila, uključujući na hiljade fotografija, a za to vrijeme pokušaće da zađe dublje u Kajperov pojas, kako bi detaljnije istražila Plutonove satelite.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -
Odnos veličine Zemlje i Plutona
Odnos veličine Zemlje i Plutona

Zbog izuzetne brzine kretanja, svemirsku sondu od 478 kilograma može da ošteti čak i najmanji djelić asteroida, ali NASA i laboratorija Univerziteta za primijenjenu fiziku “Džon Hopkins”navode da su šanse da se tako nešto dogodi jedan prema 10.000.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije