Šta se događa s plastičnim otpadom kad ga odložimo u kantu za recikliranje?

Foto: BUKA

Sinoć je u Solarnom kinu u parku Mladen Stojanović prikazan film “Mit o reciklaži”.

Ovaj film pokazuje i raskrinkava recikliranje koje se ističe kad rješenje kad je plastika u pitanju. Jedino rješenje jeste koristiti što manje plastike i ne koristiti uopšte jednokratku plastik.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Film razotkriva industriju koja od plastične ambalaže proizvodi robu loše kvalitete, baca je, krijumčari i spaljuje.

Šta se doista događa s plastičnim otpadom kad ga odložimo u kantu za recikliranje? Ostrva smeća nalaze se u okeanima, morske kornjače se guše u slamkama. Planine plastike u Aziji, a jedna djevojčica vodi nas kroz život pored te ogromne deponije. Plastika je u vazduhu, zemlji i vodi.

Plastika u prirodi ostaje dugo, predugo, zauvijek.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Proizvođači koji koriste plastiku, a to je većina, objavili su da imaju rješenje za problem plastike- a to je recikliranje. Sve više boca, omota, vrećica i posuda koje kupujemo s ponosom nosi natpis “može se reciklirati u potpunosti”. Ali, šta to znači? Razgrađivanje na mikroplastiku koja se taloži na svemu. A znate li da mikroplastika više utiče na zdravlje žena, nego na zdravlje muškaraca?

Brendovi uvjeravaju potrošače da kupovina njihovog pakovanja ne treba izazvati osjećaj krivice, a plastika postaje dio cirkularne ekonomije. Ali, nije sve kako se čini. Iako se predstvalja da se sve više plastike može reciklirati, ona se gotovo nikada ne proizvodi od recikliranog materijala.

Ovaj film istražuje prljave tajne međunarodnih proizvođača potrošačke robe: naš plastični otpad nije vrijedan resurs koji jedva čeka da se od njega proizvede sasvim nov predmet. Riječ je o toksičnom problemu koji se teško može riješiti.

Film razotkriva industriju koja od plastične ambalaže proizvodi robu loše kvalitete, baca je, krijumčari i spaljuje. Plastika se odlaže u siromašnijim zemljama na margini Evrope, ili završava na na ilegalnim odlagalištima u turskim poljima ili se spaljuje u bugarskim tvornicama cementa.

Kada je riječ o ličnom ponašanju ono što možete uraditi jeste da smanjite upotrebu jednokratne plastike i da ne koristitite kese, i na onim na kojima stoji da je biorazgradiva, to je samo zamagljena laž, ona se razgrađuje na mikroplastiku.

Nakon filma održana je zanimljiva diskusija o načinima kako svako od nas može da smanji upotrebu plastike.

Večeras se u Solarnom kinu prikazuje film koji će pokatazi kako plastika utiče na zdravlje ljudi, a film počinje u 20.30 časova. Organizator je Centar za životnu sredinu.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije