Urbani mitovi određuju našu povijest i naše živote, ne propitujemo ih, nego na njima zasnivamo svoja opredjeljenja. No u svojim novim dioramskim fotografijama (po uzoru na kazalište Louis-Jacques-Mandé Daguerrea), koje možemo pogledati u galeriji Lauba od 16. listopada, sve ih dekonstruira Kristian Kožul.
‘Želio sam ih prikazati kroz vlastite afinitete, kao snoviđenje, a ne dokumentaristički’, kaže on. Kao i u njegovim prethodnim skulpturama, u novim radovima očita je sklonost pretjerivanju.
‘Izbjegavati tu sklonost za mene bi bilo kontraproduktivno, to je jedna umjetnička strategija kojoj sam se priklonio u potpunosti i tako mi je lakše ilustrirati surealnost određenog ambijenta. Ne želim se ni truditi zadržati hladniju estetiku.’
Na fotografijama, Kožul i dalje zadržava distancu prema živim modelima:
‘Evidentno je da postoji zazor od toga da koristim ljudska tijela u svom radu. Čini mi se da nedostatak protagonista sugerira da su prikazani događaji nevjerojatni ili u krajnjoj liniji to da smo suočeni s posljedicama čina gdje su protagonisti nestali, a koji je konačan i završen zanimljiviji nego istinska situacija.’
Izložba nazvana ‘Misinterpretations’, prikazuje svijet kao hirovitu halucinaciju i okrutnu naviku: Tuđman i Milošević dijele Bosnu na famoznoj salveti (do se tepih nalazi na stropu a prostor je ispunjen s 10 tisuća zgužvanih maramica).
Gastarbajteri u Njemačkoj 70-ih oboljevali su zbog toga što su ne poznavajući jezik, a želeći zaštedjeti novac na hrani, kupovali i konzumirali konzerviranu hranu za pse.
Alija Sirotanović, junak socijalističke udarničke proizvodnje teleportiran je u suvremeni svijet apsolutne potrošnje. Nadrealni mehanizam proizvodnje čuda u Međugorju zahtijeva mnoštvo malih bogorodica okruženih lavorima u uprizorenju sna fra Joze.
Naš svijet rasistički je nacrtan na salveti napravljenoj od pseće hrane dok bogorodice plutaju nad lavorima, dobijamo dojam promatrajući fotografije koje je Kožul napravio u suradnji s fotografom Tomislavom Marićem.