ak i desetljećima nakon njegovog završetka, Drugi svjetski rat opčinjava i izaziva emocije ljudi diljem svijeta. Za neke je to bila doba epskog heroizma i borbe za pobjedu morala i slobode, a za druge vrijeme kad su najmračniji dijelovi ljudske duše izašli na vidjelo. U ovoj kolekciji rijetkih povijesnih fotografija iz Drugog svjetskog rata oslikano je upravo to – dubina ljudskog zla, ali i altruizam koji pobjeđuje te kojem svi trebamo težiti.
Pripadnici SS utovaruju tijela žrtvi logora na kamione za ukop
Fotografija je nastala nakon oslobađanja koncentracijskog logora, a britanski vojnici su prisilili naciste da utovare žrtve kako bi im se pružio dostojanstven ukop. Kasnije je otkriveno da je to logor u kojem je umrla i Anna Frank, a njeno je tijelo zakopano u masovnoj grobnici.
Napušteni dječak sjedi na ruševinama svog doma u Londonu
Fotograf je Toni Frissel te je nastala 1945 nakon njemačkom bombardiranja, a simbol je brojne ratne siročadi, najvećih žrtava rata.
"Ne želim te gledati"
Fotografija je nastala u kolovozu 1941., kad je desna Hitlerova ruka Heinrich Himmler posjetio logor ratnih zarobljenika u Minsku, tadašnjem SSSR-u.
Ruka pomoći
Njemački vojnik nudi hranu izgladnjeloj majci i njenom djetetu na okupiranom prostoru Sovjetskog saveza. Fotografija je nastala 1941., kad su nacisti provodili "Plan gladi" u kojem su željeli izgladnjeti milijune Sovjeta uzimajući im hranu. Iako je čin ovog vojnika plemenit, radnje njegove vojske vjerojatno su dovele do njihove smrti.
Lice gladi
Još je jedan njemački vojnik ponudio hranu ruskom siročetu na području Volkhova 1942.
Suočavanje s užasima
Ova fotografija je nastala 1945. kad su zarobljeni njemački vojnici bili prisiljeni gledati fotografije i snimke nastale u koncentracijskim logorima.
Smijanje u lice smrti
Sovjetski špijun stoji pred vojnikom koji će mu oduzeti život, no umjesto da moli, on se odlučio smijati prije pucnja. Fotografija je nastala u Finskoj, 1942.
Ruka pravde
Arhitekt Auschwitza Rudolf Hoess čeka svoju smrt na vješalima odmah pokraj krematorija kojeg je osmislio.
Nag iza obarača
Goli strijelac na fotografiji zapravo je američki ratni heroj koji se skinuo kako bi uskočio u more i spasio pilota kojeg su oborili Japanci.
Njemačke žrtve
Bombardiranje njemačkog Dresdena do danas je ostao jednim od najkontroverznijih postupaka Saveznika. Bombardiranje u veljači 1945. imalo je između 22 i 45 tisuća civilnih žrtava, a na fotografiji su tijela koja čekaju pokapanje.
Više na express.hr