Rijeka vina tekla ulicama, građani u čudu

Pod nerazjašnjenim okolnostima prolila su se dva rezervoara u vlasništvu destilerije Levira.

Građani ovog portugalskog mjesta s nevjericom su gledali u bujicu vina koja protiče ulicama, a te količine tečnosti dovoljne su da napune jedan olimpijski bazen.

Zbog velikog izlivanja lokalne vlasti su bile primorane da pokrenu ekološko upozorenje, te preusmjere tok vina, kako ne bi zagadilo lokalnu rijeku Certimu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Destilerija Levira se izvinila zbog neobičnog incidenta.

“Preuzimamo punu odgovornost za troškove vezane za čišćenje i popravku štete, a naši timovi su na raspolaganju da to odmah urade“, rekli su.

Destilerija je saopštila da je njihovo obilno skladištenje rezultat odgovora vlade na višak vina u Evropi, uzrokovanog smanjenom potražnjom.

Destilerija Levira opisala je preveliku ponudu kao krizu.

U junu je Evropska komisija priznala prekomjernu ponudu i rekla da će podržati mjere za pretvaranje viška vina u biogorivo.

Vinski sektor pogođen je smanjenom potrošnjom zbog trenutne inflacije cijena hrane i pića, što je u kombinaciji s dobrom berbom 2022. i posljedicama tržišnih poteškoća tokom pandemije dovelo do gomilanja zaliha, navodi Komisija. 

Očekuje se pad potrošnje vina u Portugalu za 34 posto u poređenju s 2022., objavila je Komisija. Smanjenje potrošnje vina takođe je predviđeno za Njemačku (pad od 22%), Francusku (15%), Španjolsku (10%) i Italiju (7%).

Evropska vinska kriza došla je nakon 2022. godine koja je obilježila najveću vrijednost za globalni izvoz vina, prema Međunarodnoj organizaciji za vinovu lozu i vino. Smanjenje potražnje nije usklađeno s većom proizvodnjom, za koju Komisija predviđa povećanje od 4% ove godine za zemlje članice.

Portugal i Francuska su među zemljama koje su odgovorile subvencioniranim programima za pretvorbu viška vina u druge svrhe.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije