Psiholog i psihoterapeut Aleksandra Martinović o odgajanju djece za BUKU: Savršen roditelj ne postoji!

Aleksandra Martinović, MA psihologije, RE&KBT psihoterapeut, uoči Momentum konferencije koja se sutra održava u Banjaluci za BUKU govori o roditeljstvu današnjice, balansu u roditeljstvu, granicama, povjerenju i drugim temama.

Aleksandra, sa kojim izazovima se današnji roditelji suočavaju? Koja je vaša poruka roditeljima koji su u trci i stresu između roditeljstva, posla i ostalih obaveza?

Pokušaću da dam ključnu poruku jer je pitanje kompleksno i široko. Ukoliko želimo biti dovoljno dobar roditelj, posvetimo se radu na sebi, otkrivanju sopstvenih vrijednosti, tj.pronalasku puta kojim zaista mi želimo da idemo, definisanju prioriteta, spoznaji granica, naučimo biti fleksibilni itd., itd.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Većina izazova dolazi iz očekivanja koja sama sebi stvaramo, a one koji dolaze iz vana ćemo lakše savladavati ako se posvetimo gore navedenim stvarima.

Kako naći balans između savršenih roditelja sa društvenih mreža i stvarnosti sa kojima smo suočeni?

Naučiti biti u kontaktu sa sobom, što će omogućiti da primjetimo kada se osjećamo “pod pritiskom” savršenih roditelja sa društvenih mreža, a zatim ponavljati sebi “Savršen roditelj ne postoji, ovo nije realan život. Nije cilj biti savršen, jer to ne postoji. Važno je da smo dobro, a ne dobri roditelji.”

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Najvažnije je promijeniti perspektivu posmatranja stvari i edukovati se o roditeljstvu. Kada shvatimo šta je našoj djeci zapravo potrebno i važno i ove predstave savršenih roditelja sa instagrama neće imati jednak uticaj na nas.

Kako djeci uvesti granice, mnogi roditelji tragajući za savršenim odgojnim metodama izgube iz vida granice?

Prvenstveno moramo otkriti i definisati sopstvene granice, i granice naše porodice, ali i biti otvoreni i spremni da čujemo i uvažimo granice našeg djeteta. Odmaknimo se od vjerovanja da postoje metode i tehnike za vaspitanje, priručnici koje ćemo slijepo pratiti i nakon kojih ćemo naše dijete “vaspitati”, već se zainteresujmo za naše dijete. Umjesto pitanja “Šta da uradim da me posluša?” zapitajmo se “Zašto moje dijete sada ne želi ovo da uradi?” tu ćemo pronaći odgovor na naš sljedeći korak.

Koje su najvažnije stvari u izgradnji povjerenja između roditelja i djece? Kako raditi na tom povjerenju posebno u našem vremenu gdje su djeca izložena mnogim negativim trendovima koja im se plasiraju na društvenim mrežama?

Ne postoji jedan odgovor na ovo pitanje, niti univerzalan odgovor. Ukoliko bih željela da izdvojim odakle da počnemo, možda bih prvo navela autentičnost. Gradimo sa djecom odnos u kojem smo mi mi, bez potrebe za skrivanjem, kamufliranjem namjera, i sa jasnim iskazivanjem mana, vrlina i emocija. Budimo prisutni, i u stvarnom kontaktu sa njima. Saslušajmo ih iz pozicije zainteresovanosti i sa punim povjerenjem. Zasnivajmo komunikaciju koja podrazumijeva ravnopravno dostojanstvo, to znači da spoznamo sopstvene granice, potrebe i želje, ali da čujemo i uvažimo njihove.

Kako naći mjeru u korištenju telefona, tableta? Koja je poruka roditeljima čija djeca prekomjerno koriste ekrane, koje su moguće posljedice toga?

Dijete, naročito do 4.godine svog života, nema apsolutno nikakvu potrebu za korištenjem ovih uređaja. Nakon toga, važno je ograničiti njihovu upotrebu na pola sata. Kretanje je najvažniji način za razvoj djeteta, a vrijeme na ekranima ga odvodi od kretanja. Posljedice su brojne, od poremećaja pažnje, derealizacije, odsutnosti, povećane potrebe za stimulacijama što kasnije dovodi do težeg zadovoljenja potreba i mnogih drugih. Ovo je jako važna tema, koja zahtijeva detaljan pristup i biće obrađena na našoj konferenciji za roditelje koju organizujemo 8.ferbruara. Poruka roditeljima je da dođu i da osvijeste ovo, te da primjene nešto od onoga što ćemo im prikazati umjesto izlaganja djece ekranima.

Šta znači moderno roditeljstvo, koja je njegova razlika u odnosu na tradicionalno roditeljstvo?

Oba vida roditeljstva su nastala iz potrebe da definišemo stvari na neki način i da ih stavimo u neke kategorije. Nevažno je šta koje znači, možda je važno poslati poruku da ne težimo se svrstati i opredjeliti, da li zastupamo moderno ili tradicionalno roditeljstvo. Hajde da istražimo ideje i vrijednosti koje funkcionišu u mojoj kući i kod mog djeteta, te da budemo otvoreni da eksperimentišemo. Dođite na našu panel diskusiju na zajedno razgovaramo o ovome.

I za kraj, da Vas pitam kako odgajati dijete koje će biti spremno za savremeni svijet?

Posvetiti se podsticanju zanemarenog sociemocionalnog razvoja, tj.vještina koje će mu omogućiti da se nosi sa izazovima i problemima koje ovaj život donosi, te stvaranju što bolje atmosfere unutar porodice koja će biti podsticajna. Ovo je velika tema, jer se u našem društvu još uvijek daje prioritet intelektualnom i fizičkom razvoju, koji je takođe važan, da ne bude zabune. Zato smo na našoj konferenciji malo veći prioritet dali prvom predavaču, Ivani Muškinji, sa kojom ćemo voditi otvoreni razgovor, i približiti ovo našim sugrađanima, ali će i drugi aspekata razvoja kroz teme biti obrađeni.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije