U okviru radionice prikazan je i film „The City Dark” koji govori o zagađenju svjetlošću i nestajanju tame. Film je imao takmičarsku premijeru na South by Southwest filmskom festivalu. Filmom se ukazuje na život čovjeka, posebno u velikim gradovima, gdje se zvijezde tokom noći ne mogu vidjeti zbog vještačkog svjetla, ali upozorava i na ono na šta to vještačko svjetlo utiče. U filmu se u jednom trenutku kaže: Možda volimo svjetlo, ali trebamo mrak. Upravo ovom rečenicom može se opisati suština filma, ono što ne bismo smjeli izgubiti.
Ian Cheney rekao je da se filmovima počeo baviti prije desetak godina i da kroz njih govori o aktuelnim temama koje su prije svega vezane za prirodnu okolinu.
„Film koji je Banjalučka publika imala priliku da vidi govori o vještačkom svjetlu i načinu na koje nas ono ugrožava. Vještačko svjetlo utiče na ekosistem, zdravlje čovjeka, ali i na pogled na zvijezde”, rekao je Cheney.
Režiser je tokom svog dugogodišnjeg rada kroz film obrađivao teme ishrane, arhitekture, nutricionizma, kineske hrane i slično. Sa svojim filmovima putuje širom Amerike, ali i svijeta, prikazujući ih na festivalima, dvoranama, bioskopima da bi ljudima ukazao na probleme prirode i životne okoline.
„Na ovaj način želimo edukovati ljude o temama koje su jako bitno, jer je publika zainteresovana upravo za njih, odnosno, za teme ekonomije, ratova, ishrane, nauke. Dokumentarnim filmovima možemo da izađemo iz ustaljenih šablona filmskog rada i da progovorimo o onome što je zaista bitno”, ističe Cheney.
Sunshine Ison (Sanšaj Ajson), ataše za kulturu i obrazovanje američke ambasade BiH rekla je da je Kratkofil Plus jedan od najboljih festivala za kratki film u BiH.
„U okviru ovog festivala mladi režiseri imaju mjesto da se iskažu. I prošle godine smo, u saradnji sa Kratkofilom Plus, održali radionicu o dokumentarnom filmu i drago nam je što je ova saradnja nastavljena”, rekla je Ison.
Podsjetimo da su prošle godine radionicu vodili američki oskarovac, režiser, pisac i producent Dan Sturman i filmski ekspert Sandra Ruch.
Ova radionica je svojevrstan uvod u Međunarodni filmski festival Kratkofil Plus koji se održava od 18. do 22. jula u Banjaluci. U sklopu eduktivnog segmenta Kratkofila Plus, radionica je realizovana u saradnji sa Kancelarijom za odnose s javnošću Američke ambasade u BiH.
IAN CHENEY
Režiser i producent Ian Cheney sa trenutnim sjedištem u Bruklinu odrastao je u Novoj Engleskoj. Bavi se snimanjem dokumentarnih filmova, a jedan je od kreatora i zvijezda dokumentarnog filma “King corn”. Iz njegove filmografije izdvajaju se filmovi ”The greening of southie”, “King corn”, “Truck farm” i “The city dark”.
Cheney trenutno vodi “Wicked delicate films” kompaniju koja je smještena u Bruklinu, a koja se bavi dokumentarnim filmom. Ovu kompaniju je osnovao 2006.godine zajedno sa dugogodišnjim saradnikom Curt Ellisom. Njih dvojica su osnivači i projekta “Food Corps“ koji je pokrenut prošle godine. Ovaj projekat predstavlja nacionalni program za pomoć koji smješta mlade ljude u mjesne zajednice kojima su potrebni školski vrtovi i briga za iste, podučavaju ih nutricionizmu i pronalaze izvore zdrave hrane za školske kafeterije.
Film “King corn” (2007.) imao je premijeru na South by Southwest filmskom festival, prikazan je na javnoj televizijskoj mreži i igrao je u bioskopima u 60 gradova. Nagrađen je 2008.godine “George Foster Peabody” nagradom, a film “The greening of southie” (2008.) prikazan je na Sundance kanalu, imao je bioskopsku premijeru u desetak gradova, te je predstavljen u New Yorkeru i na Good Morning America. Ovaj režiser potpisuje i neobičan pedesetominutni film “Truck Farm” (2011.) koji govori o farmi površine hiljaditog dijela jednog akera, a smještena je u zadnjem dijelu starog kamioneta. Na neki način to je farma na točkovima koje je prošle godine krenula u svijet.