Na današnji dan prije 23 godine dogodio se jedan od
najmračnijih trenutaka u istoriji sporta kada je prekinuta karijera velike
Monike Seleš.
Selešova, tada reprezentativka Jugoslavije i najbolja
igračica svijeta, igrala je četvrtfinale WTA turnira u Hamburgu protiv Bugarke
Magdalene Malejeve.
U pauzi između gemova, pri vođstvu Selešove rezultatom 6:4,
4:3, na teren je uletio Ginter Parh, opsednuti navijač Štefi Graf i napao je
nožem dužine 23 centimetara. Parh je Moniku ubo u predjelu lopatica, a rana
dubine 1,5 cm zauvijek je promijenila istoriju ‘bijelog sporta’.
„Sjedila sam na klupi i osjetila oštar bol u leđima. Pogledala sam iza sebe i
vidjela osobu sa nožem u ruci i pomislila: ‘O moj bože, ovaj čovjek je zario
nož u moja leđa’. Bio je haos, vidjela sam samo da je obezbjeđenje vuklo nekog
čovjeka“, opisala je Monika najgori dan u svom životu.
Poslije ovog incidenta bilo je insinuacija da je motiv
politički zbog srpskih korjena teniserke, ali su njemačke vlasti potvrdile da
je napadač bio mentalno ometen. Parh je osuđen za napad, ali nije zatvoren jer
mu je konstatovana neuračunljivost, već je dvije godine proveo na
psihijatrijskom posmatranju.