Prihranjivanje ptica

Ukoliko počnete da ih hranite, imajte na umu da ste time preuzeli na sebe obavezu da to nastavite tokom čitave zime. Ako, npr., usred januara odete na skijanje, ‘vaše’ ptice će uginuti od gladi ukoliko u okolini nema drugih, pouzdanijih izvora hrane, jer tada ne mogu savladati veće razdaljine.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

 

Ako imate dvorište, možete postaviti hranilicu poput drvenog poslužavnika, okačenog za sva četiri ugla ili zakovanog na stub. Važno je da bude pokriven krovom koji štiti hranu od kiše i snega (mokro seme postaje kiselo). Pogodan je za razne mešavine zrnevlja: suncokret i seme uljane repice (zbog visokog procenta ulja odlična zimska hrana), seme bundeve, proso, drobljeni kukuruz, kikiriki, zob, žito, ječam, kupovna hrana za papagaje, kao i ostatke povrća sa vašeg stola. Možete kroz njega probiti i ekser, da na njega nataknete jabuku.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Drugi tip hranilice za vešanje o granu se pravi od plastične boce koju napunite semenom, sa strane isečete kvadratni otvor (oko 3×3 cm), tako da gornju ivicu kvadrata ne sečete već ugurate unutra. Prednost ove hranilice je što je ne treba često puniti. Vežite je o pogodnu granu kanapom.

Ovakve hranilice privlače više vrsta senica (velika, plava, siva, dugorepa, pa i jelova), zatim brgljeze, detlići (veliki, srednji i seoski), zebe (obična i severna), čižka, zelentarku i češljugara, potom neke strnadice, svakako i crvendaće. Ako je hranilica na tlu, rado će sleteti i obični kos, gugutka i batokljun. Ipšak, ako živite u velikom gradu, realistično je nadati se samo senicama i vrapcima.

 

    

 

Lojni kolač se tako zove jer je goveđi loj najbolja vezivna smesa, no možete koristiti i svinjsku mast. Odaberite neku šerpicu pa je napunite nepečenim i nesoljenim suncokretom ili mešavinom semena do blizu vrha, potom u nju ugurajte spiralno uvijenu žicu koja će da viri iz sredine posude (ili štapić koji stoji popreko, a za čiju ste sredinu vezali kanap koji će da viri) i onda prelijte istopljenim lojem ili mašću, bockajući viljuškom da se uverite da je smesa ispunila sve šupljine. Ostavite da se ohladi, a onda ubacite u zamrzivač da se dobro stegne.

Pošto se do goveđeg loja se teško dolazi (probajte u kasapnici), a svinjska mast otpušta na temperaturama iznad nule pa komadi kolača znaju da otpadnu, dobra alternativa može biti i tvrdi margarin za kuvanje koji ostaje stegnut i do 10C.

Kada želite da servirate kolač, šerpicu umočite u veću šerpu vrele vode, da mast sa strane malo popusti, da možete da istresete kolač, odaberite granu (ili antenu) izvan domašaja mačaka (a vidljivu sa vašeg prozora), pa vežite kolač o nju. Senice mogu da se hrane dok balansiraju naglavce, ali to neće postati ručak za golubove, koji tu tehniku još nisu savladali.

Pticama možete ponuditi i krišku slanine, koju možete vezati kanapom ili zakačiti žicom (‘zakačaljku’ možete iznova koristiti). To obično senice. Što se izbora slanine tiče, senice nemaju zube i to što ona može biti prošarana mesom je sasvim nebitno, one će samo mast kljucati dok je svu ne pojedu. Neprivlačna ‘sapunjara’ bez imalo mesa je idealna. Kao posebnu poslasticu, ponudite senicama čvarke nanizane na žicu i potom okačene o granu. Pored ovako masnih zalogaja pticama treba obezbediti i vodu, jer masnoće dehidriraju organizam i ako zbog niskih temperatura i leda ne nađu vodu, mogu i uginuti.
    

Voda

Pticama je voda često značajnija nego hrana, i ptice pri niskim temperaturama provode više vremena nad posudicama za vodu nego na hranilicama. Voda je pticama značajna za piće ali i za higijenu. Svežu vodu treba iznositi svaki dan, jer će usled mnoštva ptica ona brzo postati zagađena i puna bakterija.

Bilo kakva plitka posuda ili tanjir mogu poslužiti kao kada za kupanje. Preporučljivo je u jednom uglu posude nasuti kamenčiće ili šljunak, pa tako napraviti malu plažu i plićak gde će se ptice lakše kupati.

Naravno, jedan od osnovnih problema zimi je zamrzavanje vode. Ni u kom slučaju nemojte koristiti bilo kakve hemikalije ili so kako bi sprečili zamrzavanje! Možete dno posude za vodu, ili kade za kupanje, obložiti jačom kesom kako biste potom zamrznut blok vode lako izvadili zajedno sa kesom, kako ne biste morali da razbijate led. Jednostavan način je i da stavite neku laganu lopticu u vodu, koja će svojim plutanjem usporiti zamrzavanje.

Bezbednost ptica

Prilikom postavljanja bilo kakvih hranilica, važno je imati na umu i bezbednost ptica. Male ptice lako mogu postati meta kopca ili mačke. Hranilice treba postavljati na takvim mestima sa kojih će ptice imati dobar pregled okoline, podalje od visokog žbunja ili živice iza kojih lako mogu da im se prikradu grabljivice, te uzdignute iznad tla. I bezbedan položaj će privući ptice, jer su one tada opuštenije. Napadi kopca su normalna, prirodna pojava i ovo ne bi trebalo da vas zabrinjava, iako nije prijatno gledati kako „vaše“ ptice stradaju u njegovim kandžama. Naprotiv, prisustvo kopca ukazuje na zdravu populaciju malih ptica u vašem kraju.

Napadne i veće ptice kao što su golubovi ili čvorci mogu dominirati restoranom za ptice. To se lako može rešiti postavljanjem visećih hranilica, jer tada veće i teže ptice nemaju oslonac i teško će balansirati na hranilici kao što to mogu senice ili zebe. Čvorci se često hrane na tlu i za njih je dobro  razbacati jabuke i drugo voće po zemlji, ali ravnomerno po bašti da ne dođe do svađe među pticama, ako su sve jabuke na jednom mestu. Voće na zemlji odgovara i drugim vrstama kao što su kos i drugi drozdovi. Često se semenje stavlja u hranilice od metalne mreže – nikako od najlonskih niti, jer se ptica u njih lako može uplesti i povrediti! Rupice u mreži treba da budu dovoljno velike za manje ptice kako ne bi oštetile kljun, a dovoljno male da iz njih ne ispada semenje.

Često se pticama daje hleb, ali to nije dobro iz više razloga. Pre svega, hleb ima malu hranjivu vrednost, mnogo manju nego semenje. On takođe lako buđa, a to može imati ozbiljne posledice po disajne organe ptica. U hlebu ima i kvasca koji im nadima stomak.
Hrana i voda se moraju redovno menjati a posude i kontejneri čistiti. Higijena je veoma važna, jer su ptice podložne zarazama koliko i ljudi.

 

Dragan Simić, Sever Nagulov, ptica.org

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije