Mnogi će za predstojeće praznike ostati vjerni tradiciji, pa će već za Prvi maj otići na neko od omiljenih izletišta.
Ta proslava u prirodi, kraj rijeka i jezera, te na planinama, u društvu porodice, rodbine i prijatelja, nezamisliva je bez roštiljskih specijaliteta, ali i jagnjetine na ražnju.
Međutim, sudeći prema cijenama, trpeza će ove godine biti najskuplja do sada. Posebno se to odnosi na jagnjetinu, koju domaći proizvođači prodaju po cijeni između 23 i 25 KM po kilogramu. Tako prosječno janje od 15 kilograma košta 345 KM!
Kada je riječ o domaćem tržištu, jagnjadi skoro da nema, budući da se, kako su Avazu kazali iz „Ekoprodukta“ Borci, proizvodnja u BiH sve više smanjuje. Prednjači uvoz svih vrsta mesa, pa tako i jagnjetine, a što značajno diktira cijenu. Tako se kilogram jagnjetine u mesnicama prodaje po cijeni od 30 KM po kilogramu.
Situacija nije značajno bolja ni kada je riječ o drugim vrstama mesa, pogotovo proizvodima koji se upotrebljavaju za roštilj. Omiljeni ćevapi su u odnosu na prošlu godinu po kilogramu skuplji u prosjeku za dvije KM i mogu se pronaći od 14,75 do 18 KM. Sudžukice koštaju najmanje 16 KM po kilogramu, a pileći batak u marinadi je osam KM, dok su marinirani fileti 14 KM, a teleći ražnjići više od 20 KM, navodi “Avaz”.
Ni cijene povrća kojim se mnogi vole „zasladiti“ s roštilja ili ga spremiti za salatu nije jeftino. I povrće je u poređenju s prošlom godinom značajno skuplje.
Cijene povrća
Tako je za kilogram gljiva potrebno izdvojiti čak 9 KM, dok su lani koštale 7 KM. Cijena mladog luka iznosi najmanje 3,5 KM, dok je kilogram prošle godine bio ispod 3 KM. Svježi paradajz je u odnosu na lani skuplji za pola marke i košta 3,5 KM. Jedino su paprike jeftinije u odnosu na godinu ranije i mogu se pronaći po cijeni od 2,5 KM, dok su lani bile 4 KM.
Prema posljednjim statističkim podacima, nivo cijena u februaru ove godine viši je za 12,9 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. Prosječni rast cijena zabilježen je u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 20,8 posto. Iznos potrošačke sindikalne korpe za mart je skoro 3.000 KM, a gotovo polovina se odnosi na hranu.
Kada je riječ o pićima, raspon cijena gaziranih sokova kreće se od dvije KM pa naviše, a nude se i posebna pakiranja u limenkama, gdje šest komada košta šest KM.