Banjalučki rok bend Charna osvojio je prvo mjesto na ovogodišnjoj “56. Zaječarskoj Gitarijadi”. Grupa Charna osnovana je 2009. godine, ali je s ozbiljnim radom počela tek 2012. godine. Bend je imao pauzu zbog gubitka člana benda gitariste Zlatka Zlaje Mušića, a 2017. godine su nastavili sa radom, kako kažu momci iz benda, jači nego ikada. Momci iz Charne su osim Zaječarske Gitarijade pobijedili i na Banjalučkoj Gitarijadi 2021. godine.
O karijeri i planovima novinar Buke razgovarao je sa Davidom Jojićem, pjevačem i frontmenom grupe Charna.
Evo nakon pobjede na Banjalučkoj Gitarijadi prije dvije godine odnijeli ste pobjedu i u Zaječaru. Kakve impresije nosiš sa ovog događaja?
David: Još uvijek sabiramo utiske. Puni smo impresija i svaki pređeni kilometar se isplatio. Naime, pred nama je bilo naporno putovanje. Više od 11 sati provedenih u kombiju kako bismo došli do Zaječara, i onda smo svega sat vremena po izlasku iz kombija bili na pozornici gdje smo izvodili naše autorske pjesme. To je bilo prvo polufinalno veče i na našu veliku radost odlukom organizatora i članova žirija prošli smo u finale. Već narednog dana je održano finalno veče gitarijade gdje smo nastupili prvi. Legendarni basista bendova Whitesnake i Journey, Mark Mendoza je ove godine bio rokonačelnik Zaječara i on je bio taj koji je glasno pred publikom proglasio ime pobjednika i izgovorio naše ime. Ovakva titula i priznanje su kruna našeg dosadašnjeg rada, jer biti najbolji na najstarijem rokenrol festivalu je nešto što se ne zaboravlja. Donijeli smo kući u Banjaluku titulu najboljeg benda.
Kakvo je bilo druženje u Zaječaru?
David: Rado ćemo se sjećati svakog trenutka koji smo proveli tamo. Naravno, dugačak put i neviđene vrućine dovedu ponekad i do nervoze, ali sve se to smiri sa prvim riffovima na gitari. Sa nama je u putu bio i sastav Sasomange MK iz Banjaluke sa kojima se poznajemo već dugi niz godina, tako da smo kvalitetno proveli vrijeme zajedno i pomagali smo jedni drugima. Posebno mi je zadovoljstvo što se Banjaluka poslije ove gitarijade okitila sa dvije titule, jer osim što je moj bend Charna proglašen za najbolji bend gitarijade, pjevač sastava Sasomanke, Marko Kelečević, proglašen je za najboljeg pjevača gitarijade. Tako da Banjaluka ima duplu krunu.
Koja je razlika i sličnosti između ove dve Gitarijade?
David: Pa Banjaluka je naš teren i možda je to da se izrazim nekom sportskom terminologijom neka vrsta prednosti. Mi smo na Banjalučkoj gitarijadi izvodili više pjesama pa je to prednost, jer imamo više vremena i prilike da se predstavimo publici. S druge strane, Zaječar je na nešto većem nivou, jer u toku dvije takmičarske večeri okupi deset najboljih bendova iz cijelog regiona. Naravno, onda je i konkurencija ozbiljnija. Mene su posebno impresionirali sastavi iz Beograda i Novog Sada, ali upravo zbog činjenice da je konkurencija ozbiljnija, samim tim je i ova pobjeda slađa.
Da li si se nadao pobjedi u Zaječaru?
David: Nismo ništa pretjerano očekivali. Mi smo prvenstveno željeli da svoj rad predstavimo široj publici. Mi volimo da sviramo, a ova titula je potvrda da sva ljubav koju ulažemo u našu muziku ima smisla i da neko to vrednuje.
Da li ste se naročito spremali za ovo takmičenje?
David: Čini mi se da smo se manje spremali za ovo takmičenje u odnosu na neka prethodna. Iz razloga što smo po pravilima takmičenja dužni da izvedemo dvije pjesme koje smo poslali u prijavi. To su u našem slučaju bile numere Maske i Jug. A ako redovno održavamo probe svake sedmice, nije nam trebalo mnogo da sklopimo sve kockice i da krenemo na put.
Kakve planove imate nakon Zaječara?
David: Nagrada, posebno ova novčana, pomoći će nam da završimo neke projekte koje smo već započeli. Naime, mi smo vrijedno u proteklom periodu snimali nove pjesme, tako da imamo dvije već snimljene u studiju, a na trećoj trenutno radimo. Ideja je da objavimo taj materijal zajedno sa video spotovima, i da iskoristimo ovaj talas koji nas sada nosi pa da se predstavimo publici u Srbiji, jer je već nakon proglašenja pobjede bilo najava da bismo trebali kao šampioni nastupiti na još nekoliko festivala sa one strane Drine.
Hoćete li imati više svirki nakon ove pobjede?
David: Tome se najviše i nadamo. Trebalo bi da sredinom idućeg mjeseca nastupimo na gitarijadi u Mostaru, takođe u takmičarskom dijelu programa. Bio bi za nas ultimativni rezultat ako bismo objedinili te tri krune (smijeh). A osim toga već su pristigli neki pozivi i iz drugih gradova, pa ćemo uskoro objaviti nove datume.
Šta je zapravo nagrada Zaječarske gitarijade?
David: Ovoga puta je to bila novčana nagrada. Ranijh godina su bendovi kao nagradu dobijali snimanje materijala u produkciji PGP RTS, međutim kako sam shvatio lokalne muzičare, tu je dolazilo do nekih sukoba na relaciji gitarijade i ove produkcije, pa su valjda odlučili da bendovima daju novčanu nagradu koju će bendovi sami uložiti u snimanje materijala u studiju po svom izboru.
Kakva je bila konkurencija?
David: Veoma ozbiljna. Sigurno nije bilo lako odabrati deset najboljih iz cijelog regiona. Kako su se bendovi smjenjivali na bini, vidjelo se jasno da niko nije zalutao na ovo takmičenje. Pomenuo sam ranije ekipe iz Novog Sada i Beograda, ali i naši drugari iz Sasomange MK sa ostavili neviđeno dobar utisak na publiku.
Ti radiš i kao novinar. Da li ikada pomislio da se baviš samo muzikom?
David: U ovim uslovima i sa ovom vrstom svirke, to bi bilo jako teško. Muzika je ljubav i istu tu ljubav osjećaju i ostali članovi benda prema imenu Charna. Iako možda ne donosi prihode u smislu da se može lagodno živjeti od ovoga, ipak nam donosi slobodu da pravimo pjesme kako mi želimo i da pri tome ne moramo praviti kompromise kako bismo zadovoljili nečije ukuse. Naša muzika hoda po tankoj liniji između hard rocka i metala i to je upravo ono što želimo.
Da li je moguće egzistirati samo od muziciranja?
David: Djelimično samo odgovorio na ovo pitanje. Od muzike se može živjeti, ali pravo pitanje je od koje muzike (smijeh). Što se tiče našeg žanra to je jako teško. Ipak imamo sreću da smo svi već ostvareni u svojim poslovima tako da se ne moramo oslanjati samo na to da će nam ljubav donijeti prihode.
Poruka klincima koji su tek počeli da se bave muzikom?
David: Da budu svoji i da ostanu svoji bez obzira na sve. Dok god postoje u školama neki klinci koji sada na gitarama hvataju svoje prve akorde, nade za rokenrol će biti. Važno je da ne pristaju na kompromise i ako je to moguće da što više posvete vremena svojoj muzici, jer sviranje tuđih pjesama samo privremeno donosi zadovoljstvo, ali neće ispuniti dušu.