Pandemija muzičarima oduzela pravo na rad: “Dovedeni smo na rub egzistencije”

 

Udruženje estradnih izvođača i stvaralaca "MUZIČKA SCENA" iz Banjaluke uputilo je molbu  za ukidanje mjere o zabrani muzike uživo u ugostiteljskim objektima.

Na 59. sjednici Republičkog štaba za vanredne situacije održanoj 20.10.2020. godine, Zaključkom o sprovođenju mjera za reagovanje na pojavu bolesti izazvane novim virusom korona (COVID-19) u Republici Srpskoj, zabranjena je muzika uživo u svim ugostiteljskim objektima sa smještaj, ishranu i piće na teritoriji Republike Srpske. Navedena mjera produžena je zaključcima sa 63. sjednice od 17.11.2020. godine, 64. sjednice od 27.11.2020. godine, 65. sjednice od 21.12.2020. godine i 66. sjednice od 13.01.2021.godine do 01.02.2021. godine.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

"Nakon više od 3 mjeseca koliko je zabrana na snazi, nije postignut cilj zbog kojeg je uvedena i koji bi opravdao njeno dalje produžavanje. Prije svega, nije dovela do smanjenja broja oboljelih od virusa korona, čak je neposredno po njenom uvođenju došlo do naglog skoka broja oboljelih i taj trend je trajao prilično dugo, o čemu postoje i zvanični podaci koji su svakodnevno objavljivani putem sredstava informisanja. Uprkos tome, građani su nastavili da posjećuju ugostiteljske objekte, slušajući pri tome muziku koja im se emituje na ništa manjoj snazi i ponašajući se ništa manje opušteno nego kad je prisutna muzika uživo. Konačno, jedini stvarni rezultat ove mjere je to što je muzičkim izvođačima koji nastupaju u ugostiteljskim objektima nanesena nemjerljiva i nenadoknadiva materijalna šteta, zbog koje su oni i njihove porodice dovedeni na rub egzistencije", stoji u dopisu Udruženja estradnih izvođača i stvaralaca "MUZIČKA SCENA".

Imajući to u vidu muzičari su uputili molbu da se na narednoj sjednici ukine navedena zabranu i donese mjeru kojom bi se muzičkim izvođačima dozvolilo izvođenje muzike uživo u ugostiteljskim objektima, uz poštivanje ostalih higijensko-epidemioloških mjera koje su na snazi.

"Razlog za ovakvu molbu leži u tome što je u međuvremenu došlo do stabilizacije epidemioloških prilika, što su muzički izvođači savjesni i odgovorni građani koji su i ranije poštovali propisane higijensko-epidemiološke mjere na svojim nastupima, ali i u tome što nigdje u neposrednom okruženju muzičkim izvođačima nije zabranjeno nastupanje uživo u ugostiteljskim objektima, samo su svoj rad prilagodili mjerama i ograničenjima koja važe i za ostale građane", pojašnjavaju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ukoliko navedena zabrana ipak bude produžena, biće prisiljeni da svoje nezadovoljstvo iskažu u vidu mirnih protesta.

"Ovakvim rješenjem smo ne samo fizički ugroženi, već smo i neosnovano diskriminisani i izopšteni iz svakodnevnog života, ali i izvrgnuti ruglu i podsmijehu javnosti i etiketirani kao neko čija aktivnost podstiče širenje infekcije u zajednici, čime nam je nanesena uvreda časti i ljudskog dostojanstva", ističu iz ovog Udruženja.

Pjevačica Jelena Perković kaže da je ova totalna zabrana rada za estradnih radnike potpuno apsurdna i diskriminirajuća, jer u isto vrijeme u tržnim centrima svakodnevno procirkuliše na stotine, pa i hiljade ljudi, a koji rade potpuno normalno, kao i svi ugostiteljski objekti, ali uz muziku koja se emituje sa radio stanica ili pušta od strane DJ-va.

"Pa u čemu je razlika? Osim što smo od strane struke, potpuno neopravdano stavljeni na stub srama i etiketirani kao 'oni koji šire zarazu', mi smo jedini u toku ove pandemije dovedeni u nimalo zavidan položaj, gdje nam je u potpunosti oduzeto jedno od osnovnih ljudskih prava – pravo na rad i gdje smo tom činom zajedno sa svojim porodicama dovedeni na rub egzistencije, a možda čak i iza njega. Ovo predugo traje. Treba uzeti u obzir da se situacija sa virusom COVID-19 ne smiruje od marta, te da od tada svoj posao ne možemo obavljati onako kako bi trebali. Nemamo apsolutno nikakvu novčanu pomoć od strane države, ali smo dužni da namete koji nam svakog mjeseca pristižu, uredno i izmirimo", rekla je za BUKU Jelena.

Dodaje da većina muzičara koji se bave ovim poslom imaju porodice, malu djecu, a muzika im je osnovno zanimanje, a samim tim jedini izvor prihoda.

"Smatram da smo potpuno nepravedno isključeni iz svakodnevnog života i da opravdanja za ovu odluku kriznog štaba nema! Jednostavno ne postoji niti sa naučne, niti sa pravne strane. Epidemiološka situacija se, od dana stupanja zabrane izvođenja muzike uživo na snagu, nije poboljšala, čak naprotiv. Nisam sigurna da možemo više preživljavati od vazduha i nisam sigurna da ćemo više, ukoliko Krizni štab ne promjeni svoju još uvijek pravosnažnu odluku, prihvatati ovu situaciju bez borbe i prećutno prelaziti preko ove nepravde koja nam je nanesena", kaže naša sagovornica.

Ističe da imaju pravo da rade, naravno uz pridržavanje svih preporuka u cilju suzbijanja širenja virusa Korona.

"Mi smo ljudi od krvi i mesa, radnici. Krajnje je vrijeme da nam se vrati čast i dostojanstvo, kao i prilika da svojim porodicima obezbijedimo ono najosnovnije za život – hranu. Ne tražimo nikakvu pomoć, niti molimo za istu, tražimo pravo na rad! To moramo imati", kaže Jelena.

Republički štab za vanredne situacije održaće danas sjednicu u Banjaluci koja će početi u 13 časova.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije