To je pogled iznutra na život kraljevske porodice, koji on naziva “nadrealnim akvarijumom” i “beskonačnim Truman Showom”.
Razoružavajuće je otvoren i intiman – prikazuje potpunu čudnovatost njegovog često izolovanog života. A upravo mali detalji, a ne glavni događaji, daju uvid u to koliko je javnost malo znala o tome šta se dešava u kraljevskoj porodici.
U jednoj anegdoti koju opisuje, Harry puši džoint nakon večere i brine se da će dim otići do njegovog starijeg rođaka vojvoda od Kenta koji je smješten u susjednom stanu.
U kojim kraljevskim memoarima možete pročitati da je princ izgubio nevinosti iza puba ili detaljne opise njegovog promrzlog penisa?
Bio je takođe jako svjestan djevojaka sa “sindromom prijestolja”, koje bi “očigledno zamišljale krunu na svojoj glavi čim bi se rukovale sa mnom”.
Njegov život u Londonu prije Meghan bio je naizgled pun luksuza, ali istovremeno se čini kao da je on bio na tajnom zadatku u vlastitom životu.
Harry je patio od užasnih napada panike, koji bi bili groznih za bilo koga, a pogotovo za nekoga od koga se očekuje da se pojavljuje i govori u javnosti.
On opisuje svoj usamljeni život kod kuće, uzimanje psihodeličnih lijekova na svoju ruku, sušenje odjeće na radijatoru i planiranje odlazaka u kupovinu poput vojnih operacija, koje treba izvršiti prerušen i na brzinu.
Odjeću kupuje u velikom tržnom centru i obavlja sedmičnu nabavku hrane u supermarketu, prethodno uvježbavajući gdje će tačno pronaći svoj omiljeni losos i jogurte kako bi što brže i efikasnije završio kupovinu. Jednom prilikom tokom nabavke sluša kako kupci raspravljaju o tome je li on homoseksualac.
To je krajnje čudan život, u kojem se naglo izmjenjuju ovakvi trenuci bez imalo glamura i druženja s međunarodnim džet setom.
Na primjer, u jednom trenutku gleda beskonačne reprize serije Prijatelji, poistovjećujući se sa Chandlerovim smiješnim likom. U drugom trenutku je na putovanju u SAD na zabavi s Courteney Cox, glumicom koja glumi Chandlerovu suprugu na ekranu, Monicu. Na kraju uzima halucinogene droge i gleda kako kanta za smeće oživljava.
Uvijek je svjestan tjelohranitelja ispred vrata i kamera koje čekaju da ga uhvate. Kao školarac, pušeći kanabis s prijateljima, vani gleda policiju koja ga čuva.
U samom središtu ove priče, golema je trauma koja je, čini se, u potpunosti izmijenila ostatak njegovog života – smrt njegove majke princeze Diane.
Obožavao ju je bezrezervno i ogromna tuga koju još uvijek osjeća izvor je svih njegovih drugih tjeskoba.
On stvarno mrzi medije i okrivljuje ih za nemilosrdan progon njegove majke, kao i za događaje koji su doveli do njene smrti u Parizu.
Čini se da su njegova anksioznost i samodestruktivnost takođe posljedica gubitka majke.
Donekle je opsjednut smrću. Odlazeći u Westminstersku opatiju na bratovo vjenčanje, veselo razmišlja o 3000 ljudi koji su vijekovima pokopani u crkvi.
Ono što knjizi nedostaje je bilo kakav osjećaj svijesti o širem kontekstu ostatka vanjskog svijeta. Kao da su ga zaslijepili blicevi paparazza. U ovoj knjizi niko ne brine o plaćanju računa za plin. Ide tamo-ovamo u Afriku kao da je u pitanju nekoliko stanica podzemnom željeznicom. Iako bi to za njega bila veća egzotika jer kaže da je jedini put kad je ušao u podzemnu željeznicu bilo na školskom izletu.
Iako je izrazito indiskretan kada je u pitanju unutrašnjost kraljevskog života – npr. kada opisuje svog oca koji radi vježbe u boksericama – ostaje neobično tih kada je u pitanju vanjski svijet, iako on više nije član kraljevske obitelji.
Princ Harry tvrdi da su ostali članovi kraljevske obitelji opsjednuti zapisnicima o tome koliko su posjeta obavili u usporedbi s drugim članovima obitelji, gledajući preko ramena u slučaju da netko posumnja u njihovu svrhu.
Ali on je i apsolutni proizvod kraljevskog odgoja kada opisuje pucanje u jelena na način koji potpuno odudara od kalifornijskog new age Harryja.
U memoarima, Harry prvi put otkriva da je ubio 25 Talibana tokom vojnih operacija u Afganistanu.
“Moj broj je 25. To nije broj koji mi pruža bilo kakvo zadovoljstvo. Ali to nije ni broj zbog kojeg se stidim”, napisao je.
Ko će se onda najviše uzrujati zbog svih ovih otkrića u njegovoj knjizi?
Uglavnom Netflix. Platili su kraljevsku cijenu za šest sati TV sapunice, dok je knjiga “živa vatra”, sa nečim bizarnim na gotovo svakoj stranici, piše James Gregory za BBC.
“Spare” je najbrže prodavana publicistička knjiga ikada, objavio je izdavač “Transvorld Penguin Random”.
Kako se navodi, do sada je prodato 400.000 primjeraka tvrdih poveza, e-knjiga i audio.
zvanično je puštena u prodaju u utorak, a znatiželjni čitaoci pojurili su u knjižare da nabave svoj primerak knjige koja sadrži intimne detalje o britanskoj kraljevskoj porodici.
Knjiga je privukla pažnju širom svijeta zbog Harijevih optužbi u vezi s njegovim ocem kraljem Čarlsom, maćehom Kamilom i starijim bratom, princom Vilijamom.