Otvorena izložba Minimum Maksimumu

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Među više od 150 prijavljenih autora, selekcioni žiri odabrao je njih 130 koji, prema riječima Davora Paponje, člana žirija, pristupaju ovoj temi sa stavom.

“Srušiti bilo kakav tabu u našem društvu ne dešava se preko noći. Mi smo zadovoljni jer je publika imala određenu reakciju – neki šok, gađenje, neki simpatije, ali je na kraju postojala povratna veza i to je samo po sebi veliki uspjeh”, rekao je Paponja.

Grupa vizuelnih umjetnika tač.ka osvojila je prvu nagradu za rad “www. sexualnost.com”. Druga nagrada pripala je Sari Dabić za rad “Play with sexuality”, a treću nagradu žiri je dodjelio Amiru Ćatiću za rad “Vegofil”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Šta je Mimimum maximum?

Organizatori izložbe ističu da na ovaj način pokušavaju da u najširem smislu pokrenu pitanja i  da se na taj način ponovo preispita stav umjetnika i publike, prema nečemu što je integralni dio ljudskog razvoja i obuhvata sve faze života, uključujući fizičke, psihološke i društvene komponente.

Sam koncept izložbe, sažet je u riječima minimum maksimum i ostavlja potpunu slobodu umjetniku da može da obrađuje  sve aspekte i segmente ove široke i kontraverzne teme.

Osnovna ideja izložbe minijatura Minimum Maximuma jeste da na likovnoj sceni Banjaluke, stvori kulturnu manifestaciju, koja bi njegovala mali format i koja bi minijaturi kao specifičnom i nedovoljno eksponiranom likovnom izrazu donijela u našem gradu petnaest minuta slave. Kako umjetnost danas, a pogotovo na našim prostorima, ne može, a i ne smije ostati neutralna, odlučili smo da izložbi damo i određenu temu, koju bi umjetnici mogli ozbiljno tretirati.

 

Seksualnost

Izložbu vide kao vrstu internacionalnog umjetničkog dijaloga koji otvara različita pitanja o onome što nije isključivo seks. Dakle, o seksualnom identitetu kao promjenjivoj kategoriji, o polu i rodu, o odnosima između dvoje ili više ljudi, povjerenju i drugim odnosima. Pokušavaju dati pitanje na teme: gdje su postavljene granice i ko ih postavlja, te konačno zašto treba preispitivati i ponovo definisati okoštale društvene norme koje su dio našeg ”ustajalog” društva.

Ko je UAA?

UAA! udruženje anonimnih artista je udruženje neprofitnog karaktera, čiji je glavni cilj rad na poboljšanju alternativne kulturne i stvaralačke scene Grada Banjaluka, Republike Srpske, BiH, Evrope, Zemlje, Mliječnog puta, sa posebnim naglaskom na likovnu umjetnost, strip umjetnost i umjetnost dizajna. To podrazumjeva okupljanje ljudi, koji se bave različitim vidovima stvaralaštva,organizovanje manifestacija, predavanja i radionica iz oblasti kulture, promovisanje edukativne strane strip/likovne/dizajn umjetnosti, maštanje, organizovanje internacionalne izložbe minijatura.

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije