MANIFEST- O
“Projekat MANIFEST- O je nastao u vremenu novih tereta nametnutih čovečanstvu i sve većeg straha od pretnji globalnim nuklearnim sukobom, strahova od pandemija, gladi, sve većeg zagađenja čovekove okoline, inflacije, nestašice, od ograničavanja sloboda, uvođenja AI…
Pozicija umetnosti u takvim okolnostima je na prvi pogled skrajnuta na marginu društvenih tokova. Upravo tada umetnici nemaju prava na evaziju i moraju izaći iz zone udobnosti. Potrebna je nova dioptrija i promena paradigme u umetnosti kao pretpostavka za poimanje te nove stvarnosti.
MANIFEST- O je projekat koji je nastao sa idejom pokretanja konativnih i emocionalnih procesa kod publike, sa buđenjem volje i emocija u svetu stalnih distrakcija. Nakon izložbe Kod /The Code u aprilu 2024. u galeriji muzeja TERA u Kikindi i majske izložbe Continua u galeriji Fakulteta savremenih umetnosti u Beogradu, izložbom MANIFEST-O u Banskom dvoru u Banjaluci Dim Tim zaokružuje ovu trilogiju bremenitu simbolima.
Semantički minimalizam u izloženim delima Dim Tim-a reflektuje egzistencijalne nedoumice savremenog čoveka. Psihološko dejstvo jasno istaknutih kodova u kontinuitetu postaje svojevrstan Manifest. Simboli nemaju trajno značenje, oni kroz vreme i različite civilizacije menjaju svoje poruke, osim metasimbola krsta, kuće… Pejzaži distopije i apokalipse deluju kao alarm.
Korpus izložbe čine tri zaokružene celine i video rad.
Prvu celinu čine četiri crno bela pamučna asemblaža na sintetičkoj tkanini dimenzija 300 h 150 cm u jukstapoziciji sa instalacijama i asistiranim redimejdom.
Drugu celinu čine četiri grupisane skupine skulptura od terakote: Porota za slučaj Distopija od 50 stopala u prirodnoj veličini, Relikvijar, Čas anatomije u Vinči i DNK.
Treću celinu čine slike u formi poliptiha u tehnici akrilik na platnu iz ciklusa Metamorfoze ili Alibi za retoriku utopijske arhitekture i fotografije na alubondu.
Distopija ili Rekvijem za Jugooceaniju je zvučni video rad u trajanju od 12 minuta u lupu, nastao u Kotoru. Dim Tim je u okviru simpozijuma DEAC napravio složenu skulpturu-zvučnu instalaciju na kojoj je izveden Rekvijem, snimatelj je bio Dmitrij Bulnigin.
U svojoj umetničkoj praksi Dim Tim se bavi mogućnostima komunikacije među ljudima i različitim kulturama u vremenu sve brže individualizacije i kontrole što je podstaknuto novim tehnologijama, društvenim mrežama i virtuelnim svetovima. U tom smislu, Dim Tim je svojevrsni analitičar mnoštva procesa u svetu i unutar kulturne sredine u kojoj se kreće i na taj način evocira kreativnost, mišljenje i sve ono što je podsticajno u protivrečnostima društvenih prilika u kojima živimo.
Nije, dakle, reč o sintezi stilova već o istraživanju jedinstva i mnoštva ideja. Dim Tim jednu ideju prati u raznim estetskim fenomenima i materijalima ili različite ideje postavlja uporedo, upoređuje ih, ne bi li se u jukstapoziciji približile i same sebe nadgradile novim smislom. Za umetnost veoma plodonosan period međuratne avangarde kao i interdisciplinarna komunikacija aktera i dela delotvorno organizovanih oko institucije Bauhausa, najbliže su odrednice za formalne uzore Dim Tim-a kao i za moguću plastičku aproprijaciju elemenata.
Čisteći savremene vizuelne svetove od viška besmisla, Dim Tim već trinaest godina svoja dela svodi na elementarnu tišinu i snagu simbola, čisti govor linije, boje i predmeta, a savremenim jezikom unapređuje klasične vrednosti geometrije koja, u sintezi sa novim izrazom, seže do Platona i Euklida“.
Umetnička kolaborativna grupa Dim Tim
Danijela Mršulja Vasić (1979) i Milenko Vasić (1952) vizuelni su umjetnici koji od 2011. godine spajaju svoje poetike i iskustva u Umetničku kolaborativnu grupu Dim Tim i stvaraju u različitim medijima.
Realizovali su devetnaest samostalnih izložbi, učestvovali u dvadeset sedam grupnih izložbi i izveli nekoliko skulptura u javnom prostoru. Svoje slike su koristili kao motive za trideset dva murala većih dimenzija izvedenih od Švajcarske do Vijetnama.
Djelujući u različitim medijima, Dim Tim na nov način dovodi u žižu svog interesovanja klasične postavke likovne umjetnosti, kao što su repeticija, akcenat, konstrukcija kompozicije, geometrija slike i psihološko dejstvo simbola.
U svojoj umjetničkoj praksi Dim Tim komentariše nove odnose i ponašanje u modernim aglomeracijama, analizira otuđenje, traži alternativne javne prostore za izlaganje različitih umjetničkih praksi i promoviše nove umjetničke diskurse.
Učesnici su brojnih rezidencijalnih programa i umjetničkih kolonija, a njihovi radovi se nalaze u javnim i privatnim umjetničkim kolekcijama u zemlji i inostranstvu. Nagrađivani su više puta. Žive i rade u Beogradu.