„Pregledali smo i proučili niz sličnih dokumenata na renomiranim svjetskim sveučilištima kao što su Harvard, Oxford, Cambridge, te neka ugledna privatna sveučilišta, koristeći njihova iskustva, svakako prilagođavajući ih našim uvjetima. Tako smo napravili ovaj prijedlog Pravilnika o odijevanju“, kaže pomoćnik rektora za odnose s javnošću mostarskog Sveučilišta dr. Zoran Tomić.
Ponuđeni nacrt u prvom dijelu govori o odijevanju nastavnog osoblja. Pored uvodnog dijela u kojem se govori o prikladnosti odjeće, istaknuto je kako suknja ili haljina profesorice ne bi smjela biti nipošto iznad koljena.
Košulja ni pretijesna ni raskopčana, a posebno ne bez rukava. Parfem se preporučuje, ali neupadljiv, što važi i za boje odjeće i nakit. Kape nisu odgovarajuće za zatvorene prostore, preporuka je pravilnika. Što se profesora tiče, oni bi trebali nositi odijela s kravatom, a samo košulja bez kravate može biti kratkih rukava.
Parfemi i kape – slično kao i kod njihovih kolegica.
Studentice bez dekoltea
Slično, ali nešto ležernije može se oblačiti nenastavno osoblje. Kada su u pitanju studenti, tada se preporučuje ležerna i pristojna odjeća. Studenti, pa bili oni muškog ili ženskog spola, ne bi trebali oblačiti majice i košulje bez rukava, s posebnim naglaskom na zabranu dubokih dekoltea.
U papučama je nepristojno dolaziti na fakultet. Prozirna odjeća koja više otkriva nego skriva, te mini suknjice nisu pristojna odjeća ni za predavanja, kao ni za ispite. Nečista odjeća, ona s neumjesnim natpisima i porukama te razne uniforme i prenaglašena vjerska obilježja, također nisu poželjna.
Pravilnik je zasad na “peglanju”, a nakon razmatranja primjedbi i mogućih novih prijedloga, predstoji usvajanje pravilnika. Na Sveučilištu se nadaju da će ovaj pravilnik biti u funkciji od kraja narednog mjeseca.
Sami studenti reaguju različito. „Zaborave se obući“ kaže sarkastično jedna studentica, dok njena kolegica dodaje kako se slaže sa pravilnikom, ali da se on mora odnositi i na odjevanje profesora koji također znaju doći neprimjereno odjeveni na predavanja.
Iz sarajevskog univerziteta kažu kako oni nemaju ovakav pravilnik, ali da imaju etički kodeks ponašanja. Također tvrde kako neki fakulteti imaju nešto slično, te da ne znaju za takav slučaj na nivou univerziteta, barem kada su u pitanju zemlje bivše Jugoslavije. Ni na Univerzitetu Džemal Bijedić u Mostaru nemaju ovakav ili sličan dokument. Tvrde, također, kako ipak često upozoravaju studente, ali i njihove profesore o normama pristojnog odijevanja i ponašanja.
Pravilnik je obavezujući
Iako pisan u obliku preporuka, pravilnik je obavezujući. U prvoj fazi bit će upriličena prezentacija po svim fakultetima. Druga faza je zamišljena kao period razumijevanja, dok je u trećoj fazi predviđeno prihvaćanje. U slučaju nepridržavanja osnovnih pravila, profesor ima pravo i obavezu studenta zamoliti da napusti prostorije predviđene za održavanje nastave ili ispita.
Protiv studenta, ali i zaposlenika koji se ne pridržava pravilnika, može se pokrenuti disciplinski postupak.
Preuzeto sa www.dw-world.de