Od toalet papira do telefona: Neočekivani počeci velikih brendova

Plašite se da će vaš prvi biznis propasti? Ne brinite — možda će se pretvoriti u nešto sasvim drugo! Mnoge danas slavne kompanije započele su svoje putovanje u potpuno neočekivanim pravcima, proizvodeći stvari koje nemaju nikakve veze sa onim po čemu su danas poznate.

Nokia je nekada proizvodila toalet papir, Samsung je bio mala samoposluga, Sony je izrađivao kuvala za pirinač, IKEA je biznis započela prodajom hemijskih olovaka, dok je Lamborgini pravio traktore. Njihove inspirativne priče su podsjetnik da ni najskromniji počeci ne znače ograničenje, već da mogu da budu odskočna daska za nešto daleko veće i uspješnije.

Mnoge danas globalno poznate kompanije nisu započele svoje putovanje u industrijama po kojima su sada poznate. Neobični počeci velikih kompanija pokazuju koliko je poslovni svijet nepredvidljiv i koliko su inovativnost i prilagodljivost ključni faktori za uspjeh.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Svaka od ovih kompanija krenula je u svijet biznisa sa jednostavnom idejom ili proizvodom, ali su se, prateći potražnju i svoje instinkte, transformisale u gigante u različitim industrijama i oblastima poslovanja.

Evo kako su se neki od najpoznatijih brendova svijeta razvijali, počevši od sasvim neočekivanih proizvoda:

Nokia – Od toalet papira do mobilnih telefona

Nokia, finska kompanija koja je poznata po svojim mobilnim telefonima i telekomunikacionim tehnologijama, započela je svoj rad krajem 19. vijeka kao proizvođač papira. Osnovana 1865. godine, Nokia je u početku bila fabrika papira i celuloze u malom finskom gradu.

U to vrijeme, proizvodi kao što su toalet papir i slični artikli bili su glavni izvor prihoda kompanije. Tokom nekoliko decenija, kompanija je proširila svoju proizvodnju i počela da proizvodi i gumene proizvode, uključujući čizme i kablove. Tek tokom kasnijih godina, Nokia se preusmjerila na elektroniku, postavši pionir u mobilnoj tehnologiji, što je oblast po kojoj je postala poznata širom svijeta.

Samsung – Od male samoposluge do ikone elektronike

Samsung je danas sinonim za tehnološke inovacije, sa proizvodima koji pokrivaju sve – od pametnih telefona do kućnih aparata i televizora. Međutim, kada je kompanija osnovana 1938. godine u Južnoj Koreji, njen osnivač Li Bjung-Čul otvorio je skromnu trgovinu sa suvim ribama, nudlama i povrćem.

Kompanija je zapravo bila mala samoposluga koja je snabdijevala lokalno stanovništvo. Tek poslije Drugog svjetskog rata, Samsung je počeo da širi svoje poslovanje i ulazi u druge industrije, kao što su tekstilna i hemijska industrija, prije nego što se preusmerio ka elektronici šezdesetih godina prošlog vijeka. Danas je Samsung jedan od najvećih proizvođača elektronike na svijetu.

Sony – Od kuvala za pirinač do tehnološkog giganta

Sony, globalno poznata japanska kompanija, započela je svoje putovanje na vrlo skroman način — kao proizvođač kuvala za pirinač. Osnovana 1946. godine, firma Sony je prvobitno bio mala radnja u Tokiju, koja je pokušavala da proizvodi osnovne električne uređaje za posleratno tržište Japana. Prvi model kuvala za pirinač, međutim, nije bio uspješan, jer je proizvod često prekuvavao ili nije kuvao pirinač ravnomjerno. Uprkos neuspehu sa ovim proizvodom, osnivači Akio Morita i Masaru Ibuka odlučili su da istraže druge elektronske uređaje. Od tada, Sony je proširio svoje poslovanje na radio uređaje, televizore, a kasnije i konzole za video igre, postajući jedan od vodećih inovatora u elektronici i zabavi.

IKEA – Od hemijske olovke do globalnog lidera u namještaju

IKEA, švedski gigant poznat po svom pristupačnom i funkcionalnom namještaju, započela je 1943. godine s prodajom malih predmeta, među kojima su bile hemijske olovke, novčanici, ramovi za slike i slično. Osnivač kompanije, Ingvar Kamprad, tada je imao samo 17 godina i vodio je posao iz porodične farme u Švedskoj.

Njegov prvi ozbiljan poslovni potez bio je prodaja hemijskih olovaka, koje su tada bile rijetkost u Švedskoj. Ideja se pokazala uspješnom, ali kako su potrebe kupaca rasle, Kamprad je uočio priliku u tržištu namještaja i počeo da se fokusira na dizajniranje i prodaju namještaja po pristupačnim cijenama.

Danas je IKEA jedna od najvećih kompanija za proizvodnju i prodaju namještaja u svijetu.

Lamborgini – Od traktora do luksuznih automobila

Lamborgini, poznat kao proizvođač luksuznih sportskih automobila, ima porijeklo koje seže u svijet poljoprivrede. Ferućo Lamborgini, osnivač kompanije, bio je preduzetnik i inženjer koji je nakon Drugog svjetskog rata započeo proizvodnju traktora, koristeći ostatke vojnih mašina. Njegovi traktori postali su veoma popularni u Italiji i on je brzo stekao bogatstvo zahvaljujući uspjehu ovog posla.

Ferućo je volio luksuzne automobile i posedovao je nekoliko modela Ferarija, ali nije bio zadovoljan njihovom mehaničkom pouzdanošću. Nakon sukoba sa Encom Ferarijem, 1963. godine, odlučio je da osnuje svoju kompaniju za proizvodnju sportskih automobila. Njegov cilj je bio da napravi superioran luksuzni automobil, a rezultat su bili čuveni modeli poput Miure i Countacha, koji su učinili Lamborgini jednim od najprestižnijih imena u automobilskoj industriji.

LG – Od krema za lice do elektronike

LG, danas jedan od najpoznatijih brendova u oblasti elektronike, ima iznenađujući početak. Kada je kompanija osnovana 1947. godine u Južnoj Koreji, prvobitno je proizvodila kozmetičke proizvode, uključujući i kreme za lice.

Kompanija se tada zvala Lak-Hui Chemical, a fokus im je bio na stvaranju pristupačnih kozmetičkih preparata za korejsko tržište. Međutim, s vremenom su uočili potencijal u industriji plastike i elektronike, što ih je podstaklo da se transformišu i prošire svoj portfolio. LG, što danas označava „Lucky Goldstar“, ubrzo je postao lider u proizvodnji elektronskih uređaja, a danas je sinonim za inovativnu tehnologiju u domovima širom svijeta.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije