Liječnici u Indiji početkom su maja upozorili da raste broj oboljelih od mukormikoze, rijetke i potencijalno smrtonosne infekcije koju uzrokuju različite vrste gljivica (među uzročnicima su gljivice Rhizopus, Rhizomucor, Absidia i Basidiobolus), piše CNN te navodi da je spomenuta infekcija poznata i pod kolokvijalnim izrazom "crne gljivice", piše Jutarnji list.
Među oboljelima od mukormikoze mnogo je onih koji boluju i od covida-19, ali i onih koji su nedavno preboljeli covid te dijabetičara.
Zajednički im je nazivnik oslabljeni imunološki sistem.
U Indiji je tokom proteklih nekoliko tjedana zabilježeno više hilja pacijenata s mukormikozom.
Stotine njih liječi se u bolnicama diljem te države, a najmanje 90 ih je preminulo.
Dvije indijske savezne države zbog toga su proglasile epidemiju spomenute infekcije, a vlada ju je stavila na popis oboljenja koje se moraju prijaviti relevantnim državnim tijelima.
Mukormikozu uzrokuje plijesan koja se nalazi u vlažnom okruženju. Infekcija može napasti dišne puteve, nije zarazna i ne prenosi se s čovjeka na čovjeka.
Prema podacima Centara za kontrolu i prevenciju bolesti Sjedinjenih Američkih Država (CDC), gljivice koje uzrokuju mukormikozu za većinu ljudi nisu opasne, no mogu biti opasne za osobe koje imaju kompromitirane imunološke sustave.
Mukormikoza najčešće napada sinuse i pluća, a do zaraze dolazi nakon što osoba udahne spore gljivica. Infekcija može napasti i kožu, što se događa ako spore dođu u kontakt s otvorenom ranom ili opeklinom.
Simptomi koje će osoba prikazivati ovise o tome gdje gljivice rastu, a mogu uključivati oticanje lica, vrućicu, čireve na koži i crne lišajeve u ustima. Ako se mukormikoza ne liječi, može imati stopu smrtnosti od 20 do 50 posto.
Stopa smrtnosti ovisi o vrsti gljivice koja uđe u čovjekov organizam i mjestu ulaska.
Vise pročitajte ovdje