Većini ljudi dobro je poznato da plastična ambalaža već decenijama ubija morske kornjače, ptice i kitove, zaglavljujući se u njihovom digestivnom traktu nakon što bi je životinje pojele. Međutim, izgleda da ovaj problem nije zaobišao ni majušne kopepode.
Naime, na najnovijem videu doktora Metjua Kola, istraživača Marinske laboratorije u Plimutu u Velikoj Britaniji, može se vidjeti kako plantkon nožicama privlači plastiku ka sebi i jede je. Ovi organizmi u normalnim uslovima jestive materije prepoznaju zahvaljujući posebnim receptorima za hemikalije i dodir. Međutim, video jasno ukazuje na to da plastika ostavlja mnogo gore posljedice po divlji život i ekosistem nego što su naulnici ranije mislili.
Procjenjuje se da svake godine u okeanima ‘završi’ oko osam miliona tona plastike koja predstavlja veliku opasnost po brojne morske vrste. Situaciju dodatno pogoršava činjenica da problemi ne nestaju čak ni kada se plastika razloži, navodi doktor Kol koji se trenutno bavi proučavanjem uticaja takozvane ‘mikroplastike’ na planktone.
Zooplanktoni čine važan deio marinskog lanca ishrane, pa bi njihovo konzumiranje plastike moglo da dovede do gomilanja štetnih hemikalija u tijelima životinja koje se njima hrane, poput kitova.
Zooplanktoni se takođe zbog prisustva plastike danas hrane algama manje nego ranije, što znači da kao hrana sadrže mnogo manje nutrijenata i obezbjeđuju znatno manje energije vrstama koje ih jedu.
Tokom istraživanja je ustanovljeno da najmanje 13 vrsta planktona ima sposobnost unošenja polistirenskih kuglica različite veličine u organizam, među kojima i larve kraba i školjki.
Istraživanje je objavljeno u magazinu “Environmnental Science and Technology”.