Naučnici istražili fascinantni svijet mrava: ‘Brinu o bolesnima, provode kolektivne higijenske mjere…‘

Nisu samo ljudi društveni, već i mravi. Članovi kolonije brinu o bolesnima provodeći kolektivne higijenske mjere. Ovo stavlja patogene organizme pred težak zadatak. Moraju zaobići imunitet pojedinog mrava, ali i izbjeći zdravstvene mjere i kolektivni imunitet kolonije. Nova studija objavljena u časopisu Nature Ecology & Evolution otkriva da patogeni organizmi razvijaju lukavi način izbjegavanja obrambenih sustava kolonije mrava.

Istraživanje je proveo multidisciplinarni tim znanstvenika s Instituta za znanost i tehnologiju u Austriji (ISTA), Sveučilišta u Würzburgu u Njemačkoj, pod vodstvom prof. dr. sc. Sylvie Cremer s ISTA-e, dok je prva autorica na radu znanstvenica Instituta Ruđer Bošković (IRB) dr. sc. Barbara Milutinović, koja se na IRB vratila u sklopu Marie Skłodowska-Curie poslijedoktorske stipendije.

Rezultati do kojih su znanstvenici došli u ovom istraživanju ukazuju da ponašanje domaćina u borbi protiv bolesti, odnosno nekakva kolektivna intervencija, snažno utječe na epidemiologiju patogena. Imali bismo štošta, dakle, naučiti od mravi.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– Mravi žive i rade u kolonijama. Timski su igrači te, ako u mravinjaku dođe do problema, svi će zajedno raditi najbolje što mogu kako bi ih riješili, bilo da je riječ o skrbi za sigurnost, hranu ili zdravlje kolonije. Imaju sposobnost učinkovito detektirati uzročnike bolesti i reagirati tako da ih odstrane iz kolonije prije nego uopće mogu uzrokovati infekciju. Također, zdravi mravi će očistiti koloniju od mrtvih mrava, pravilno ih zbrinuti i dezinficirati te tako spriječiti širenje zaraze na druge mrave u koloniji.

Međutim, naše istraživanje pokazuje da se patogeni mogu prilagoditi mjerama higijene koje mravi provode u svojim kolonijama te se tako bolje širiti u populaciji- objašnjava dr. sc. Barbara Milutinović s IRB-a, prva autorica na radu.

Radili su na mravima koji pokazuju njegu i zaštitu članova grupe od bolesti i gledali kako se uzročnici bolesti, u našem slučaju, patogena gljivica, adaptiraju na te njihove kolektivne obrane. Znanstvenici su utvrdili da su gljivice koje su zaražavale mrave u grupi, u odnosu na one koje su zaražavale izolirane mrave, promijenile strategiju infekcije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– Točnije, smanjile su stupanj virulencije što znači da se smanjio broj mrava koje su uspješno zarazile, ali su jako povećale proizvodnju novih spora kojima će se prenositi dalje- objašnjava dr. Milutinović.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije