Sve više naučnih dokaza pokazuje da bezdimne alternative cigaretama koje sadrže nikotin, su manje štetne po zdravlje pušača u odnosu na nastavak pušenja cigareta. Ukazivanjem na štetnost cigareta ili oslanjanje na snagu volje kod punoletnih pušača, pokazao se kao neuspešan da dođe do potpunog prestanka pušenja.
Istraživanja pokazuju promene u kvalitetu života pušača
Rešenja za smanjenje štetnosti od pušenja – od nikotinske zamenske terapije do bezdimnih proizvoda, kao što su oralni nikotinski proizvodi, grejani duvan i e-cigarete, iako i dalje sadrže nikotin, smanjuju sadržaj štetnih supstanci uklanjanjem procesa sagorevanja. Usvajanje bezdimnih alternativa ne znači potpunu eliminaciju nikotina, već omogućava punoletnim pušačima da pređu na alternative sa naučno dokazanom smanjenom štetnošću, odnosno rešenje koje ne nosi iste zdravstvene rizike kao cigarete..
Prema studiji objavljenoj u švajcarskom Multidisciplinarnom institutu za digitalno izdavaštvo 2024. godine, aerosoli iz bezdimnih proizvoda manje utiču na strukturu i funkciju krvnih sudova nego dim cigareta, smanjujući tako rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti. Drugo kliničko ispitivanje, objavljeno od strane Taylor & Francis Group, jednog od vodećih svetskih akademskih izdavača u junu prošle godine, pokazuje da potpuni prelazak sa cigareta na bezdimne proizvode smanjuje srčanu frekvenciju, odnosno broj otkucaja srca i poboljšava širenje krvnih sudova koje omogućava bolji protok krvi, a što je važan faktor u prevenciji srčanih problema.
I Siamese Journal prošle godine objavio je istraživanje koje pokazuje da prelazak sa cigareta na proizvode bez dima može biti važan korak ka potpunom prestanku pušenja, čime se minimizira rizik od hroničnih bolesti povezanih sa pušenjem, uključujući kardiovaskularne bolesti. Biološki markeri izloženosti takođe su pokazali da bezdimni proizvodi značajno smanjuju izloženost toksičnim jedinjenjima u poređenju sa pušenjem cigareta.
Prihvatanje pristupa smanjenju štetnosti: Neizbežan napredak
Majkl Rasel, psihijatar i tvorac nikotinske žvakaće gume je 1976. godine izjavio: “Ljudi puše zbog nikotina, ali umiru od katrana.” Na ovoj činjenici je nastala filozofija javnog zdravlja poznata kao smanjenje štetnosti, koja priznaje da odrasli dalje koriste štetne proizvode. Zalaganje za smanjenje štetnosti od upotrebe štetnih proizvoda, u ovom slučaju cigareta, znači omogućavanje pristupa manje štetnim alternativama koje smanjuju izloženost pušača štetnim materijama iz duvanskog dima kao i njihovoj okolini.
Nedavno je profesorka En Mek Nil, stručnjak za zavisnost od duvana i ko-kustos Jedinice za istraživanje politike zavisnosti koju finansira Nacionalni institut za zdravstvena istraživanja Velike Britanije, dala detaljnu analizu pristupa smanjenju štetnosti od pušenja. „Pristup smanjenju štetnosti od pušenja pojavio se davno, uključujući dva aspekta. Prvi je smanjenje štetnosti za ljude oko pušača, a zatim smanjenje štetnosti za samog pušača“, rekla je profesorka Mek Nil.
Aspekt smanjenja štetnosti za ljude oko pušača je očigledan i neosporan. Ovo je osnova za politike izgradnje nacije bez dima.
Stoga svedočimo da proizvode za smanjenje štetnosti od pušenja sve više prihvataju vlade širom sveta, jer nijedna zemlja ne želi da stopa pušenja cigareta raste ili ostane stabilna tokom vremena, uprkos sprovedenim naporima.
Povećanje ili nepromenjena stopa pušenja nije samo teret za pušače, već i teret za zdravstveni sistem i društvo u celini. Na toj osnovi, sve dok postoji prilika da se postepeno eliminiše najštetniji oblik konumiranja nikotina – cigarete, rešenja za smanjenje štetnosti sa alternativnim bezdimnim proizvodima, koja su prihvaćena od strane većine pušača, imaju ogromnu ulogu.