Najljepši muzeji na svijetu

Metropolitan Museum of Art. New York

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kolekcija umjetnina ovog muzeja posjetioce oduševljava još od 1870-tih. Bez obzira provedete li u njemu dan, sedmicu ili cijeli mjesec sigurno nećete pogledati baš sve što se u njemu nalazi. Od predistorije do sadašnjosti ovdje možete pronaći neke od remekdjela svjetske umjetnosti, bez obzira preferirate li klasičnu umjetnost antičke Grčke i Rima ili moderne umjetnike čija se djela šesto opisuju i riječma – ‘pa ovo može nacrtati i moje petogodišnje dijete’. Svakako pogedajte Van Goghovo ‘Žitno polje s čempresima’, ‘Djevojku s vrčem’ Johannes Vermeera i ‘Jesenji ritam’ Jackson Pollocka.

Louvre

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Srednjovjekovna tvrđava, raskošna palača i od 1793. muzej – Louvre je možda građevina s najdužom istorijom u kojoj se smjestila neka umjetnička zbirka. A kakva je tek zbirka u pitanju – vjerovatno najpoznatija na svijetu uzmu li se u obzir djela na prvi pogled prepoznatljiva prosječnom posjetiocu. U idealnim uvslovima za obilazak Louvrea trebaju vam dan ili dva, no želite li više vremena provesti u Parizu umjesto u njegovim muzejima izaberite 90-minutnu vođenu turu koja će vam otkriti remekdjela iz svih istorijskih faza. Nikako ne propustite Afroditu, poznatu i kao Venera Milska, Leonardovu Mona Lisu i skupturu Nike sa Samotrake.

Museo Nacional del Prado

 

Španski nacionalni muzej u Madridu dom je španskih majstora, ali i bogate zbirke nizozemskih i talijanskih umjetnika. Iako je na kraju 18. vijeka izvorno zamišljen kao prirodoslovni muzej Prado je 1819. postao kraljevski muzej slika i skuptura. Uz zavidnu zbirku španskih i nizozemskih slikara u Pradu ne smijete propustiti djela Francisca de Goye i Diega Velazqueza, koji je pomogao da se u Madrid donesu značajna djela talijanskih majstora kao što je Tizian. Među Pradovim remekdjelima ističu se Velazquezove ‘Male dvorske dame’, ‘Vrt zemaljske naslade’ Hieronymousa Boscha te Goyim ‘Treći svibanj 1808.’

Rijksmuseum

 

Mnogim obožavateljima umjetnosti nema premca ljepoti i snazi nizozemskih majstora. Amsterdamski Rijksmuseum, u kojem su najznačajniji eksponati upravo iz Zlatnog doba Nizozemske, njihova djela stavlja u središte novouređenog prostora u koji su posljednjih deset godina uložene stotine milione eura. Nikako ne smijete propustiti remekdjela poput Rembrandtove ‘Noćne straže’, ‘Mljekarice’ Johannesa Vermeera i ‘Proslave Svetog Nikole’ Jana Steena.

Hermitage

 


Šta bi bilo da je Katarina Velika osnovala muzej kako bi se proširio cijelom kraljevskom palačom i postao najveća zbirka slika na svijetu? Rezultat bi bio vrlo nalik Hermitageu, najvećem i najpoznatijem ruskom muzeju smještenom u prijestolnici sjevera – Sankt Peterburgu. Nađete li se u tom gradu Hermitage je jedno od mjesta koje svakako morate posjetiti, jer čuva vrijedne umjetnine od antike, talijanske renesanse, impresionizma i moderne. Nikako ne propustite potražiti Michelangelova ‘Čučećeg dječaka’, dvije Madone koje se pripisuju Leonardu da Vinciju i ‘Tri gracije’ Antonia Canove.

Vatikanski muzeji

 

Naravno, svaki od muzeja spomenutih na ovom popisu ima nevjerovatnu zbirku umjetnina i jedinstvena remekdjela. No, Vatikanski su muzeji jedinstveni već po samim građevinama, počevši od stropa kojega je oslikao Michelangelo. Iako možete zaboraviti na fotoaparat, jer je slikanje zabranjeno, bilo bi dobro ponijeti dvogled kako se dobro poručili strop Sikstinske kapele. Oduševljenje će svakako izazvati i soba posvećena Rafaelu. Želite li izbjeći gužve posjet muzejima možete organizirati i petkom naveče.

British Museum

 

Ovaj je muzej svoje prve posjetioce primio još 1759. u zgradi gdje se i danas nalazi. No, unatoč njegovoj izuzetnosti mnogi posjetioci primjećuju da je muzej u stvari podsjetnik na britansku dominaciju nad svojim kolonijalnim carstvom, zbog čije su veličine ponosno tvrdili da iznad njihova carstva sunce ne zalazi. Među glavnim atrakacijama muzeja su kamena rozeta s Partenona i mumificirani ostaci egipatske kraljice Kleopatre.

Art Institute of Chicago

 

Ovaj muzej čuva najveću umjetničku zbirku u Americi nakon newyorškog Metropolitana. Posebno je poznat pod djelima 19. i 20. vijeka među kojima se ističu francuski impresionisti i američki modernisti. Uz Van Goghovu ‘Sobu u Arlesu’ tu je i poznato ‘Nedjeljno poslijepodne na otoku La Grande Jatte’ Georgesa Seurata i jedna od najpoznatijih američkih slika – ‘Nighthawks’ Edwarda Hoppera.

 

Tekst je preuzet sa T portala

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije