Na današnji dan 28. jula 1750. u Lajpcigu umro je njemački kompozitor Johan Sebastijan Bah (Johann Sebastian Bach).
Savremenici su ga više cijenili kao orguljaša, a interes za njegovu muziku i svijest o njegovom značaju u istoriji muzike pojavili su se tek početkom 19. vijeka u doba muzičkog romantizma, naročito nakon Mendelsonovog (Mendelssohn) izvođenja Bahovog remek-djela „Muke po Mateji“ (1829), prenosi agencija Beta.
Medijska kuća Dojče Vele je na današnji dan prije četiri godine objavila podatak da se Bah nalazi se na prvom mjestu rang-liste najpoznatijih kompozitora klasične muzike na svijetu, ali i dodali da se ni danas ne zna puno toga o ovom muzičkom geniju.
Njegov stvaralački opus je opširno istražen i dokumentovan, kao i njegova profesionalna karijera, ali se relativno malo zna o tome kakva je ličnost bio, pa čak i kako je tačno izgledao, u poređenju s drugim kompozitorima. Ovaj kompozitor barokne muzike radio je kao koncert-majstor u Vajmaru, potom kao kapel-majstor u Ketenu, a u Lajpcigu je nakon toga dobio mjesto glavnog kantora u crkvi Svetog Tome, gde je ostao do kraja života.
Smatra se majstorom fuge, a kompozitor Feliks Mendelson-Bartoldi je tek 1829. otkrio Bahovu sakralnu muziku, uključujući Bahove kantate, pasije i oratorijume komponovane za široku upotrebu. Mendelson je predstavio skraćenu Pasiju po Mateju, što je bio novi impuls za poštovaoce Bahove muzike.
Kako dodaje Dojče Vele, direktor Bah-festa Mihael Maul kaže da Baha danas ne slave kao nacionalnog heroja, već ga obožavaju zbog njegove muzike. Bahova muzika oduševljava ljude u čitavom svijetu bez obzira na geografske, vjerske i kulturne razlike.
Mihaela Maula očaravaju bezvremene melodije ovog baroknog kompozitora. „One su tako neverovatno snažne da i mnogi poznati džez i rok muzičari kažu da je Bah najvažniji kompozitor u istoriji muzike.“ To je Maulu lično potvrdio i Sting – poznata pop-zvezda. „Rekao mi je da svakog drugog dana, kada ustane, uzme gitaru i odsvira Bahovu Svitu za violončelo.“