Može li vas novac usrećiti? Evo što kažu nobelovci

Može li novac kupiti sreću? Ne nužno. Nekoliko studija istraživalo je odnos između plaće i zadovoljstva i ispostavilo se da je iznos koji je potreban da bi se osoba osjećala sretna i zadovoljna daleko ispod onoga koji imaju Elon Musk ili Jeff Bezos. Studiju je proveo dobitnik Nobelove nagrade.

Dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju 2015. Angus Deaton i njegov kolega ekonomist Daniel Kahneman zaključili su da vrhunac sreće možete dosegnuti s godišnjom zaradom od 75.000 dolara. Više od toga neće vas učiniti sretnijim. Deaton i Kahneman vjeruju da postaje teško povećati sposobnost da se bavite stvarima koje vas čine sretnima kad zarađujete više od tog iznosa, prenosi MSN.

Novac ne može sve kupiti

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kad dođete do točke u kojoj su sve osnovne potrebe pokrivene, nema puno prostora za kupnju stvari koje će vas učiniti sretnijima. Vaše slobodno vrijeme, zdravlje ili odnosi prestaju se poboljšavati istom brzinom kao i vaši prihodi. Stvari “kao što je provođenje vremena s ljudima koji vam se sviđaju, izbjegavanje boli i bolesti i uživanje u slobodnom vremenu”, stoji u citatu iz studije prikupljene u Business Insideru.

Ipak, 75.000 dolara godišnje realnost je samo u bogatim zemljama. Ovakva plaća gotovo je nemoguća u zemlji u razvoju. Nadalje, Deaton je svoje izračune napravio još 2010. godine. U nedavnoj studiji, na koju se poziva Business Insider, Matthew Killingsworth povećao je iznos na 85.000 dolara.

Ekonomist Seth Stephens-Davidowitz tvrdio je da je dr. Killingsworth također opovrgao Deatonovu ideju. Otkrio je da je moguće povećati sreću nakon granice od 75.000 dolara.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Međutim, “morate nastaviti udvostručavati svoje prihode da biste dobili isti porast sreće”, napisao je Stephens-Davidowitz u New York Timesu.

Čarobna granica od osam milijuna

Stephens-Davidowitz je također predložio da se porast sreće može vratiti kada dosegnete granicu od 8 milijuna dolara.

“Studija tisuća milijunaša koju su vodili istraživači s Harvard Business School otkrila je porast sreće kada neto vrijednost poraste iznad 8 milijuna dolara”, napisao je.

Ali učinak je bio malen: Neto vrijednost od 8 milijuna dolara nudi poticaj sreće koji je otprilike upola manji od onog iz braka, dodaje Stephens-Davidowitz.

Tuđe plaće

Vaša sreća i tuga vezane su i za tuđe plaće.

Profesorica psihologije Jean Twenge napisala je u The Conversationu: “Jedno je istraživanje pokazalo da su ljudi koji žive u zemljama s većom nejednakošću u prihodima manje sretni.”

Prema UN-ovom Izvješću o najsretnijim ljudima u svijetu, bogate zemlje s boljom raspodjelom bogatstva imaju sretnije građane. To je slučaj sa zemljama poput Finske, Danske, Islanda i Švicarske.

U najsretnijim zemlje na ljestvici, prosječna plaća iznosi od oko 68.000 dolara godišnje.

Ideja da možete pronaći više radosti bez materijalnih dobara je pogrešna. Sve se studije slažu: iako vas bogatstvo neće učiniti sretnijima, siromašni ćete biti još manje sretni.

Na kraju, sreća nije povezana s novcem. UN-ovo izvješće o sreći u svijetu smatra dohodak po glavi stanovnika i očekivani životni vijek važnim čimbenicima. No društvena podrška, sloboda i velikodušnost mogu biti jednako važni.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije