Mit koji omogućava muškarcima da se izvuku od čišćenja kuće

 

Postoji široko rasprostranjeno vjerovanje da su dječaci – a kasnije muškarci – naročito neuredni. Postoji donekle osnova za ovaj stereotip, ali pol nema mnogo veze s tim. “Ne postoji dokaz o urođenim, biološkim razlikama među polovima kada je u pitanju urednost ili neurednost,” kaže Susan McHale, profesorica ljudskog razvoja i porodičnih studija na univerzitetu Penn State. Ona kaže da urođene preferencije u vezi sa urednošću variraju od djeteta do djeteta, ali da su kulturološki faktori imali značajan uticaj na rodnu nejednakost po ovom pitanju.

Pol nije faktor na osnovu kojeg možete predvidjeti nečiju urođenu sposobnost da napravi nered. Djevojke znaju biti jednako neuredne kao i momci, ali je zato pravo pitanje ko će prije počistiti nered koji je napravljen.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kada su istraživači proučavali rodnu nejednakost po pitanju podjele kućnih poslova, često su dobijali odgovor od muškaraca u heteroseksualnim vezama da žene imaju više standarde kada je u pitanju čistoća ili su jednostavno bolje u vođenju domaćinstva, te da je prirodno da se one više time bave.

U istraživanju provedenom 2019. godine učestvovalo je 600 ljudi koji su ocjenjivali urednost sobe na fotografiji. Na osnovu njihovih ocjena, istraživači su zaključili da nije bilo razlike među muškarcima i ženama u tome kako su percipirali sobu – koliko je neuredna i koliko je hitno da se pospremi. Zaključak je bio da muškarci prepoznaju nered jednako dobro kao i žene.

Važna razlika je bila u tome kako su učesnici ocjenjivali hipotetičke stanare ove sobe. Kada im je rečeno da u sobi stanuje žena češće su govorili da je soba neurednija, nego kada im je rečeno da soba pripada muškarcu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Još jedna zajednička stvar mnogim muškarcima koji su sebe smatrali nesposobnima da dijele jednak teret kućnih poslova kao žene je da su bili savršeno sposobni da rade visoko-kvalifikovane poslove. Tako su osobine koje su mnogim muškarcima pomogle da uspiju na poslu, kao što su proaktivnost i temeljitost, nekako postajale nevidljive ili neiskorištene nakon posla. Kako je moguće da muškarci znaju voditi posao, a ne znaju držati metlu? Ne radi se naravno o nedostatku vještine, već o privilegiji i rodnim normama koje im omogućavaju da se izvuku od ove vrste posla kod kuće.

Uzrok nejednakosti leži u tome što je teret čišćenja nametnut ženama kao kulturološka norma.

Jaz između polova kada je u pitanju spremanje kuće javlja se već u djetinjstvu, jer djeca usvajaju kulturološke norme društva u kojem odrastaju. Djevojčice se podstiču da budu uredne i da drže do izgleda, bilo da su u pitanju one same ili njihova kuća, dok se dječacima tipično dopušta da budu nemarni, jer imaju važnijeg posla nego da brinu o urednosti. I za dječake i za djevojčice, odstupanje od ovih normi može naići na društveno neodobravanje, piše Atlantik.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije