Minusi su zavladali, ovi trikovi će vas ugrijati!

Iako će tek hladne šake i stopala mnogima skrenuti pažnju na probleme sa cirkulacijom, na ovaj poremećaj mogu da ukažu i drugi simptomi kao što je tup bol koji izaziva grč u listovima nogu nakon dužeg hodanja i nestaje nakon odmora, trnci u stopalima i prstima, blijeda, plavičasta ili ljubičasta koža.

 

 Može da se javi smanjena maljavost nogu i smanjeno znojenje stopala, jer poremećena cirkulacija prouzrokuje poremećaj rada znojnih žlijezda, a češće se dešavaju i ozljede kože, infekcije koje ne prolaze, rane koje ne zarastaju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Zima dodatno može otežati pomenute tegobe, pa se osobama koje imaju problem sa cirkulacijom preporučuje da prestanu da puše ako su pušači, kontrolišu krvni pritisak i redovno vježbaju (najmanje pola sata dnevno). Oni koji boluju od šećerne bolesti moraju se pridržavati terapije, nivo holesterola i masnoća u krvi treba da se održava na normali, a uz pravilnu ishranu preporučuje se i upotreba suplemenata koji podstiču cirkulaciju.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Tečnost. Da bi krv mogla normalno cirkulisati, neophodno je piti dovoljno vode. Ako je nema dovoljno u organizmu, pritisak pada, a cirkulacija postaje otežana. Za normalnu cirkulaciju trebalo bi popiti oko litar i po vode dnevno, odnosno 30 mililitara vode na kilogram tjelesne težine. Češće treba uzimati tople napitke, ali izbjegavati one sa kofeinom, jer skupljaju krvne sudove.

 

Odjeća i obuća. Odjeća i obuća treba biti komotna da bi omogućila normalnu cirkulaciju. Takođe važno je stalno održavati toplotu nogu.

 

Toplo-hladno. Radite hidromasažne vježbe, a preporučuje se da pripremite dvije kupke, toplu i hladnu, i da naizmjenično potapate stopala u jednu pa zatim u drugu. Ova metoda blagotvorno djeluje na cirkulaciju i pospješuje kretanje krvi kroz krvne sudove.

 

Ishrana. Neke namirnice pozitivno utiču na vitalnost krvnih sudova. To su prije svega bijeli luk, koji snižava nivo holesterola, smanjuje rizik od ateroskleroze i reguliše krvni pritisak, zatim maslinovo ulje, crno vino. Dobro je i bobičasto i voće bogato vitaminom C, jer jača zidove krvnih sudova, sjemenke bundeve koje obiluju vitaminom E, koštunjavi plodovi (bogati nijacinom i vitaminom B3), paprika, kim, cimet, đumbir, ruzmarin. Jedite smokve, limun, nar, narandže, cveklu, artičoke, sjemenke suncokreta.

 

Ljuta papričica. Poboljšava dotok krvi u kapilare, ali ne bi trebalo da je koriste oni koji imaju proširene kapilare.

Ljekovito bilje. U dogovoru sa ljekarom mogu se koristiti i prirodni preparati kao što su ginko biloba jer poboljšavaju priliv krvi u kapilare, naročito one u mozgu, pa se preporučuje i kao sredstvo za poboljšavanje pamćenja, zatim kostrika, divlji kesten, ulje eukaliptusa, bijeli glog.

 

Vitamini i minerali. Dobro utiču na cirkulaciju, a najbolje je uzimati vitamin B5 (nijacin) u kombinaciji sa ostalim iz B grupe, vitamin E koji jača krvne sudove (ima ga u pšeničnim klicama), kalcijum, magnezijum i kobalt.

 

Kupka. Za bolju cirkulaciju i protiv grčeva treba uzeti šaku korijena koprive i dvije šake koprivinog lista. Potopiti preko noći u pet litara vode. Ujutro prokuhati, čim provri skloniti sa vatre i pokriti. Ostaviti da odstoji 20-30 minuta, pa procijediti čaj i sipati u posudu u kojoj se natapaju noge. U toplom čaju držati stopala oko 30 minuta.

 

Čaj od divljeg kestena. Preporučuje se za poboljšanje periferne cirkulacije. U avanu usitniti 10 grama jezgre divljeg kestena (gotovo do praha), i preliti litrom vode. Zagrijavati na tihoj vatri, a kad provri kuhati pet minuta, pa skloniti sa ringle. Procijediti i piti tri puta dnevno po šoljicu čaja.

 

Čaj od kukuruzne svile. Pomaže da krv brže prostruji. U 300 ml vrele vode dodati kašiku osušene kukuruzne svile i kuhati tri minuta na tihoj vatri. Skloniti sa vatre, poklopiti, a kada se prohladi procijediti i piti tri puta dnevno po šolju nezaslađenog čaja. 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije