Jedan mali meteorit mogao bi da uzdrma naše razumijevanje nastanka Sunčevog sistema. Istraživanja uzorka meteorita Northwest Africa 12264, teškog svega 50 grama, dovela su u pitanje dosadašnje tvrdnje o tome kada su se formirale planete oko Sunca.
Prema dosadašnjim saznanjima, unutrašnje planete poput Zemlje, Venere i Marsa formirale su se prije spoljašnjih stijena i planeta, kao što su one koje leže iza asteroidnog pojasa – između Marsa i Jupitera. Smatralo se da su spoljašnje planete kasnile jer sadrže više vode i leda, što je usporilo njihovo zagrijavanje i unutrašnju diferencijaciju.
Međutim, tim sa Otvorenog univerziteta u Milton Kinsu, na čelu sa dr Benom Rajder-Stouksom, pronašao je dokaze da je ovaj meteorit iz spoljašnjih dijelova Sunčevog sistema star oko 4.564 milijarde godina – gotovo identično starosti stijena sa Zemlje i drugih unutrašnjih planeta.
Kako su do toga došli? Analizom odnosa hroma i kiseonika, naučnici su potvrdili da meteorit potiče iz spoljnog Sunčevog sistema. Zatim su preciznim mjerenjem izotopa olova odredili njegovu starost. Ovakvi rezultati ukazuju da su kamene planete i unutrašnjeg i spoljašnjeg dijela Sunčevog sistema mogle da nastanu istovremeno – što predstavlja veliki pomak u našem razumijevanju ranih faza formiranja planeta.
“Naša otkrića se slažu sa posmatranjima protoplanetarnih diskova u drugim zvijezdanim sistemima, gdje takođe vidimo da se planete mogu formirati brzo i na različitim udaljenostima od zvijezde”, navodi tim istraživača.
Zašto je ovo važno? Iako se razlika od nekoliko miliona godina može činiti nebitnom na kosmičkoj skali, ona može promjeniti našu sliku o tome kako su nastale Zemlja, Mars, pa čak i svijetovi u drugim zvijezdanim sistemima. Što više znamo o sopstvenom “kosmičkom komšiluku”, to bolje razumijemo i druge svijetove u svemiru, prenosi “Kosmički glasnik“.