Intrinzično starenje posljedica je genetskih čimbenika, dok se ekstrinzično starenje može pripisati životnim izborima poput konzumacije alkohola, pušenja, prehrane, tjelovježbe i upravljanja stresom.
Neil Paulvin je liječnik za dugovječnost i regenerativnu medicinu koji je na temelju svog iskustva otkrio da je loša kvaliteta sna vodeći uzrok bržeg starenja. Za CNBC pojašnjava: “Kada spavamo, tijelo se samo liječi. Spavanje sedam do osam sati dnevno pomaže u poboljšanju zdravlja stanica i tkiva, kognitivnih funkcija, imuniteta, razine energije i metabolizma.”
Upozorio je i da nedostatak sna može uzrokovati niz zdravstvenih problema, uključujući visoki krvni tlak, depresiju, pretilost, moždani udar, dijabetes i bolesti srca.
“Nedostatak sna uzrokuje stvaranje bora i prerano starenje kože, kognitivna oštećenja i oslabljen imunitet”, dodao je.
Prema dr. Paulvinu, svi bi trebali napraviti nekoliko promjena kako bi poboljšali kvalitetu svog sna. To je uvođenje dosljednog rasporeda spavanja, izlaganje jutarnjem suncu nakon buđenja, ograničavanje kofeina i alkohola te vremena koje provodimo ispred ekrana i stvaranje opuštajuće rutine prije spavanja, piše Index.