Pitali smo kulturne radnike da nam prokomentarišu kulturnu scenu u Banjaluci. Godina koja je na izmaku posebno će biti zapamćena po prestižnom priznanju NIN-ove nagrade, koju je Banjaluka ponosno dočekala zahvaljujući književniku Stevi Grabovcu.
Kulturni radnici, iako suočeni s izazovima, nastavljaju s posvećenim radom, stvarajući prostor za dalji razvoj i jačanje kulturnog identiteta Banjaluke.
Sanela Babić, direktorica Udruženja za promociju i popularizaciju književnosti “Imperativ”, kaže da zahvaljujući entuzijazmu kulturnih radnika, kulturna scena Banjaluke je i u protekloj godini bila živa, atraktivna i aktivna.
„Republičke i gradske institucije kulture su građanima ponudile raznovrsne i kvalitetne programe, ali institucije imaju obezbijeđene godišnje budžete, pa se i očekuje da obavljaju svoju osnovnu djelatnost. Nezavisna kulturna scena grada je i ove godine iznjedrila odličan Međunarodni festival glumca ‘Zaplet’ u Gradskom pozorištu Jazavac, izložbe u okviru projekta ‘Interakcija’ Centra za vizuelnu umjetnost, multimedijalni performans za 3D zvuk i projekcije ‘Azimut’ udruženja Fluks Lab i mnoge druge kvalitetne i posjećene kulturne programe. Protekla godina će biti zapamćena kao godina u kojoj je književnik Stevo Grabovac donio NIN-ovu nagradu u Banjaluku“, rekla je za BUKU Sanela Babić.
Sandra Dukić, umjetnica i profesorica likovne kulture, kaže da se svake godine trudi ispratiti većinu izložbi, a svoje učenike obavezno odvede na svaku koja je postavljena u Muzeju savremene umjetnosti.
„Ispratim i poneki koncert. Radovala sam se promociji nove knjige Tanje Stupar Trifunović. Jedan od najboljih događaja u prošloj godini, možda zato što je bio i najsvježiji, bio je Sokratov kafić na temu ‘Zašto bismo svi trebali biti feministi’ u organizaciji profesora filozofije Željka Šarića sa Filozofskog fakulteta. To veče sam shvatila koliko mi često nedostaje intelektualnih rasprava. Najviše me oduševila činjenica da ima predivnih, pametnih mladih ljudi. Možda od svega pamtim baš taj događaj kao jedan od najdražih, zato što u ponudi kulturnih događaja u našem gradu često nemam neki osjećaj neizdrža i iznenađenja“, rekla je za BUKU Sandra Dukić.
Ljubiša Savanović, glumac i organizator Gradskog pozorišta Jazavac, ističe da je stanje u kulturi našeg grada sjajno obzirom na visinu ulaganja i nepostojanje bilo kakvih dugoročnih planova na lokalnom i državnom nivou.
„Kao i u svakom drugom segmentu društva postoje sjajni primjeri, ali i oni potpuno suprotni. Posebno zlo i problem na duže staze je izjednačavanje kulture i estrade. Nemam ništa protiv estradnih radnika i njihovih djela, ali tu se mora praviti razlika. Skidam kapu svim ljudima koji su na bilo koji način učestvovali u kreiranju bilo kojeg događaja u kulturi i umjetnosti koji se desio u Banjaluci“, rekao je Savanović za BUKU.
Tanja Stupar Trifunović, književnica, ističe da godinama pričamo isto – sredstva izdvojena za kulturu su nedovoljna i posljedično ne možemo puno očekivati.
„Rekla bih da je stanje u kulturi odlično s obzirom na ulaganja u kulturu. Bitni događaji za našu sredinu iz ove književne perspektive bili bi festival ‘Impertiv’ i činjenica da je Stevo Grabovac dobio NIN-ovu nagradu“, ističe naša sagovornica.
Dragana Marić, glumica i jedan od osnivača i organizatora Gradskog pozorišta „Jazavac“, kaže da kulturna scena našeg grada obiluje raznovrsnim sadržajem iako se konstantno suočava sa izazovima u smislu finansiranja i infrastrukturnih resursa.
„Prošle godine smo imali priliku posjetiti brojne pozorišne, muzičke i književne festivale, kao i izložbe. Banjaluka je centar događanja u kojem se razvija pozorišna scena sa sve većim brojem pozorišnih produkcija, predvođena nacionalnom institucijom Narodnim pozorištem Republike Srpske. Naš grad ima značajnu zajednicu umjetnika, pozorišnih i likovnih stvaralaca, muzičara koji redovno nastupaju, izlažu i van okvira regionalnih centara i tako doprinose razvoju kulturnog identiteta grada. Međutim, ono što utiče na kontinuitet i kvalitet kulturnih projekata jesu ograničena finansijska sredstva i neprepoznavanje značaja kulturnih programa od strane institucionalnog sektora. Kulturna scena zavisi od podrške lokalnih vlasti, zajednice i privatnih inicijativa koji svojim doprinosom treba da u najvećoj mjeri utiču na rast i razvoj kulture, a ne da je ignorišu. Dakle, stanje u kulturi ne djeluje ohrabrujuće, posebno ako uzmemo u obzir budžete namijenjene za kulturu“, rekla je za BUKU Marić.
Ona ističe da je jako značajno što postoji nekolicina individualaca koji iz ljubavi prema kulturi i umjetnosti, svojim angažmanom omogućuju da Banjaluka ostane dinamičan centar sa velikim potencijalom za rast.
Boris Maksimović, izdavač i osnivač Imprimatura, rekao je da je njemu najznačajniji događaj festival književnosti Imperativ.
„U onome čime se bavim, to je najbitnija promjena u odnosu na prethodno stanje i taj festival nam je na mnogo načina veoma bitan“, ističe Maksimović.