Pored hrvatskog neprofitnog medija Lupiga, blokirani su i Antifašistički Vjesnik, Antifa Šibenik, Antifa zagreb te pojedini postovi sedmičnika Novosti na Facebooku.
Ovakvim masovnim akcijama ležnog prijavljivanja sadržaja sa FB stranica gore pomenutih organizacija i medija na društvenoj mreži Tviter su se pohvalile organizacije poput “Urbane desnice”.
Društvena mreža Facebook je nakon objave presude hercegbosanskoj šestorci počeo sa uklanjanjem objava svojih korisnika u kojima se veličaju osuđeni u Hagu.
Tako su u prethodnom periodu blokirane objave a napade su prijavili iz portala Dnevnik.ba, Grude.com i Brotnjo.info, a portal Poskok.info nakon dvodnevne blokade objavio je da privremeno prestaje s radom.
Najčešće su blokirani tekstovi vezani za presudu u Haagu, kao i reakcije na taj događaj.
“Nakon toga očito je organizirana neka skupina ekstremista koja lažno prijavljuje brojne Facebook stranice, među ostalima i stranicu Lupige. Facebooku su prijavljivali objave koje upozoravaju na porast neofašizma i govor mržnje u Hrvatskoj, a prijavljuju vas kao da vi takvim objavama promičete fašizam i govor mržnje. Recimo kao promicanje fašizma prijavljena je Lupigina vijest kako je poljski europarlamentarac salutirao s podignutom desnicom u zrak ili da je osvanuo grafit „Židove u logore“ ili ilustrirate tekst o Bujancu s njegovom fotografijom u nacističkoj uniformi” kaže Fuka za BUKU.
Urednica Novosti Tamara Opačić izjavila je kako je Facebook obrisao 2 posta zasad, a blokirana su im 2 administratora stranice. Ona je jedna od njih.
Problem je što Facebook prihvaća sve prijave automatizmom i prijavljeni sadržaj ne procjenjuje osoba koja govori hrvatski i može razumjeti kontekst objavljene informacije, nego to radi algoritam. Niti vi možete razgovarati s nekim u Facebooku, osim sa mašinom.
Sudeći prema ranijim slučajevima brisanja stranica ili pojedinih korisnika Facebook ih ne uklanja trajno već dolazi do suspnezije njihovih naloga, većinom na mjesec dana. Nakon toga se sve vraća u normalno stanje. Međutim ogromna je šteta nanesena kako medijima tako i organizacijama, čiji se sadržaji dijele sa njihovim profila a koji bivaju odjednom izbrisani.
Što se tiče pojedinačnih postova odnosno objava, njih Facebook trajno briše, jer ih smatra za povredu njihovog algoritma.
Tako je sa FB stranice sedmičnika Novosti uklonjena posljednja kolumna Viktora Ivančića koja se od petka nalazila na Facebook stranici Novosti. Međutim, Facebook ga je u nedjelju naveče odlučio izbrisati sa stranice i jednoj od administratorica, koja ga je objavila, onemogućiti aktivno korištenje te društvene mreže na tri dana.
Kako radi Facebook u slučaju prijavljivanja sadržaja?
Mia Biberović, urednica portala Netokracija kaže za BUKU kako Facebook nije javno dobro, nego privatna kompanija koja ima svoje uslove korištenja na koje su pristali svi prilikom otvaranja profila ili stranice na njemu.
“U uvjetima korištenja definirano je i ono što se na toj društvenoj mreži smatra govorom mržnje, poput napada povezanih s nacionalnošću, religijskim opredjeljenjem, spolnom orijentacijom itd., ili drugim neprimjerenim sadržajem. Takav sadržaj Facebook uklanja, nešto automatski, nešto prema prijavama korisnika” ističe ona.
Treba imati na umu da ova društvena mreža ima dvije milijarde aktivnih korisnika koji je koriste na raznim jezicima, iste pojmove koriste u raznim kontekstima (primjerice, nije isto ako se neki pojmovi ili drugi sadržaji koriste u umjetničke svrhe, kao satira ili kako kakva ozbiljna prijetnja), stoga tu ima mnogo nijansi sive koje ova društvena mreža, usprkos sofisticiranim algoritmima i službi za korisnike koja zaprima prijave, ne može najbolje razlučiti.
“Zato se u slučajevima gdje ima više masovnih prijava sličnih slučajeva, kao što je vjerojatno posljednjih dana bilo s postovima koji sadrže u sebi ključnu riječ “Praljak” ili nešto slično, pribjegava i masovnijem rješenju – automatskom blokiranju takvog sadržaja. To ne znači da Facebook određuje što je pravo, a što krivo, nego je to u tom trenutku najučinkovitije rješenje za tu društvenu mrežu, ponavljam, privatnu tvrtku” kaže naša sagovornica.
Jasno je da je ovo sve napravilo plodno tlo za teorije zavjera oko suzbijanja slobode govora i slično, a neki su čak otišli toliko daleko da su u cijelu priču uključili i prvoaprilsku šalu na račun jednog hrvatskog poduzetnika, koji u prigodnom članku za 1. 4. nazvan novim direktorom Facebooka, te ga osobno optuživati za situaciju koju sada vidimo. Jasno, ne treba ni komentirati koliko je to suludo, ali jasno dočarava kako je danas lako širiti društvenim mrežama lažne vijesti.
“Također, treba imati na umu da su ovom mjerom pogođeni svi – i lijevi i desni, i crni i crveni, koju god podjelu želite raditi. Naime, dok u jedno vrijeme desno orijentirani pojedinci i Facebook stranice traže krivca zbog kojih su uklonjeni njihovi postovi i drugi sadržaji, u isto vrijeme je u Hrvatskoj privremeno ili trajno blokirano nekoliko stranica koje promiču antifašizam, uključujući i Facebook stranicu portala Lupiga. Ako ništa drugo, tu nema diskriminacije” ističe ona.
Biberović kaže da pogođenim ne preostaje ništa drugo nego žalbe uputiti direktno Facebooku, a optuživanja u javnom prostoru o tome tko je “pravi krivac” za nastalu situaciju ili su posljedica iznimnog neznanja ili namjeran pokušaj manipuliranja masama ne bi li se iskrivljavale činjenice oko načina na koji funkcionira, ponavljam, jedna privatna tehnološka kompanija iz SAD-a.
Kako možete pomoći blokiranim stranicama:
1. Pišite Facebooku (https://www.facebook.com/help/contact/357161520978587).
2. Pritom obavezno priložite link na ovaj članak, na kojemu je objašnjena situacija. http://www.hopenothate.org.uk/2017/12/04/co-ordinated-facebook-attacks-critical-media-anti-fascists-croatia/
3. Ubacite URL stranice kojoj želite da pomognete: https://www.facebook.com/lupiga/
4. Ako vam se ne da smišljati svoju prijavu, evo templejta:
Independent non-profit website Lupiga is under attack by the extreme right.
They massively reported antifascist Facebook pages in the past few days and all of them are blocked now. Two of them – Antifa Šibenik and Antifašistički Vjesnik – are down permanently, so now we fear this will also happen to Lupiga, because their next target are independent media outlets that report about human rights violations and war crimes committed by so called “HercegBosna six”; six people convicted in the Hague Tribunal last week. Except for Lupiga, they attacked FB pages of a very prominent minority newspaper, Novosti. And they are boasting about it on social media.
The technique they are using is old: they report photos which include swastikas or Nazi salute knowing that English speaking Facebook will not care or understand that the text accompanying such photos actually warns on the dangers of raging nationalism which has been a huge problem in Croatia ever since the war years. And it is obviously impossible to report on, for instance, hate speech graffiti or right wing gatherings and protests without showing pictures of it. So Lupiga got blocked because of “fascism” even though fascist sympathizers reported Lupiga to FB.
5. Priložite screenshotove
6. Dijelite upute, tekst i informaciju dalje, da blokada ne dovede do gašenja stranice
Ista procedura je i za druge Facebook stranice blokiranih portala i organizacija.