Kroz zborište u Stričićima proteklog vikenda je, prema podacima policije, protutnjalo više od 60.000 ljudi. Istina, rekord iz prošle godine, kad je Manjaču pohodilo 71.000 zborača, nije oboren, ali 59. Kočićev zbor ćemo pamtiti po nekim drugim brojkama.
Ubodljavini bikova za nagradu “Jablan” učestvovalo je 26 bikova u dvije konkurencije, što je manje nego prethodnih godina, ali su borbe ipak bile žestoke.
Nakon dva dana uzbudljivog nadmetanja, pobjedu u teškoj kategoriji odnio je bik Gavran, uzgajivača Benita Brajkovića iz Kiseljaka, dok je u srednjoj najjači bio bik Kukan, zvani Ringišpil Jove Vođevića Dumana.
Za bika 6.000 KM, za akademika 5.000 KM
Bik pobjednik je uz pehar dobio i 6.000 KM. Taj je iznos nešto veći nego ranijih godina i izazvao je kontroverze, jer najbolji bik na Kočićevom zboru dobio veću novčanu nagradu, nego laurerat književne Kočićeve nagrade, akademik Matija Bećković.
Podsjećamo, dobitniku Kočićeve nagrade, uz Povelju sleduje i novčani iznos, koji je ove godine povećan na 5.000 KM.
Odluka da se novčani iznos književne nagrade poveća, vjerovatno je potstaknut kritikama, jer su i prethodnih godina bikovi, odnosno njihovi uzgajivači, dobijali veću novčanu nagradu, nego književnici.
Ali, povećana je i nagrada za bikove, pa je bik pobjednik opet “pretekao” laureata prestižne književne nagrade, u ovom slučaju akademika.
Bik za selfije
Uz bikove bodače, najveća zvijezda Kočićevog zbora je bio impresivni bik od slame, postavljen na ulazu u zborište.
Sa njim su svi željeli da se slikaju, i mladići sa šajkačama i atraktivne djevojke i Krajišnici i gosti iz iz Njemačke, Švajcarske, Holandije…
Mladim zboračima atrakcija je bio najveći i najopremljeniji šator, pod kojim su pjevale zboračke zvijezde u usponu: Božo i Repa i atraktivna Jovana Violina.
Za 3 dana zgrnuli 100.000 KM
Ugostitelji, koji su vodili ovaj šator, za 3 dana su obrnuli više od 200.000 KM i zaradili okruglih 100.000 KM.
Kako su potvrdili za Srpskainfo, njihovi gosti su popili 36.000 piva, i ostavili desetine hiljada maraka bakšiša konobarima i svircima.
S druge strane, neki su šatori bili većim djelom zbora poluprazni. Najbolej su prošli oni koji su se specijalizovali: za mlađe ili nešto starije goste, za zabavu, ili za hranu.
Procejnjuje se da su svi ugostitelji, muzičari i ostali koji su na zbor došli da zarade “obrnuli” oko milion maraka.
Post je, ali jagnjetina tako lijepo miriše
Da li nisu mogli da odole iskušenju, ili im post nije ni padao na pamet, tek većina zborača je izgledala i ponašala se kao da su “zakleti pravoslavci”, ali svi su redom tamanili jagnjetinu i meso sa roštilja.
Zborište je bilo preplavljeno masnim đakonijama, ali nijedan šator ni tezga nisu nudili nijedno posno jelo, iako je Kočićev zbor ove godine padao u dane gospojinskog posta.
Zborači sa kojima smo razgovarali, a koji su postili, na zboru su, usred izobilja, ostali gladni.
Što se tiče cijena hrane, one nisu bile mnogo više od uobičajenih: jagnjetina 60, prasetina 40, teletina ispod sača 80, a piletina 20 KM po kilogramu.