Šopen je rođen u Želazovoj Voli, nedaleko od Varšave. Razlog za sedmodnevno trajanje maratona je nedoumica kada je kompozitor rođen, 22. februara 1810, kako je navodio sam, ili 1. marta, kako je zapisano u crkvenim knjigama prilikom njegovog krštenja.
“Od rođenja deteta proteklo je već neko vreme, a Šopenov otac koji je organizovao krštenje sećao se da se sin rodio u četvrtak, ali nije bio siguran koji je to četvrtak bio”, objašnjenje je koje nudi Tadeuš Zelinjski u svojoj knjizi o Šopenu. Vlasti Varšave zato su odlučile da Šopenova muzika ođekuje gradom sedam dana i sedam noći kada će njegove kompozicije za klavirom izvesti vrituozi svetskog glasa, nekoliko pobednika klavirskog takmičenja Frederik Šopen koje se održava u Varšavi, ali i studenti muzičkih akademija i škola.
“U tom neobičnom maratonu može da učestvuje ko god hoće. Potrebno je samo da pokaže da ume da svira klavir i u to ubedi profesorku Joanu Maklakjevič iz varšavske Muzičke akademije. Noću će svirati samo punoletni”, kazao je jedan od organizatora klavirskog maratona Jaroslav Holodecki.
Maraton je zamišljen tako da svake večeri u Narodnoj filharmoniji jedan od Šopenovih koncerata izvede pijanista međunarodnog renomea. čast da otvori maraton pripala je poljskom pijanisti Rafaelu Blehaču, pobedniku Šopenovog konkursa u Varšavi pre pet godina. Među vrituozima na večernjim koncertima, za koje su karte već odavno rasprodate, biće i hrvatski pijanista Ivo Pogorelić, koji će, kao i Blehač, izvesti Šopenov koncert za klavir u f-molu. Obeležavanje godišnjice preseliće se 1. marta pedesetak kilometara od Varšave, u kompozitorovo rodno mesto želazovu Volu, gde će koncert izvesti pobednik prvog Šopenovog takmičenja 1970, američki pijanista Gerik Olson. Šopenu će se klavirskim maratonom odužiti i druga zemlja za koju su njegov život i delo neraskidivo – Francuska. U Parizu će se 27. i 28. februara održati veliki koncert “Sretan rođendan, gospodine Šopen”, na kojem će tokom 48 sati biti izvedena sva Šopenova dela za klavir.
Preuzeto sa www.e-novine.com