Ipak, naizgled bezazlen snimak s konferencije za novinare, na kojoj Kristijano Ronaldo, jedan od najuspešnijih fudbalera u istoriji, uklanja ispred sebe dve flašice Koka-Kole i na njihovo mesto stavlja flašicu sa vodom uz samo jednu reč – aqua (voda), opravdano za sobom povlači pitanje o snazi ili krhkosti nekog brenda, makar on bio i svetski.
Ronaldovim postupkom, Koka-Koli je preko noći pala vrednost akcija za više od četiri milijarde dolara.
I dok neki slede primer portugalskog fudbalera, s druge strane nižu se i viralni hitovi Koka-Koli u korist.
I kapiten hrvatske fudbalske reprezentacije Luka Modrić ovih je dana u lokalnoj kampanji Koka-Kole, a iz UEFA-e podsećaju da su sponzori poput Koka-Kole ključni za realizaciju fudbalskih turnira.
Svejedno, brojni finansijski analitičari procenjuju da trenutni pad vrednosti akcija pomenute multinacionalne kompanije neće ostaviti trajnije posledice na njeno poslovanje.
A Ronaldov čin nije ni prvi ni poslendji u kom je poznata osoba bila uzrok naglog rasta ili pada nekog brenda.
Komunikacioni stručnjak Petar Tanta za Večernji list kaže da Ronaldov potez ne može narušiti poslovanje Koka-Kole.
"Koka-Kola je izmislila moderan marketing i toliko je jak brend da će se brzo oporaviti i iz toga naučiti neke stvari i poboljšati se, dodatno donirati za društveno odgovorne projekte kako bi poboljšala imidž… S druge strane, Ronaldo, koji je sam za sebe brend, bojkotom Koka-Kole podstakao je priče o svojoj zdravoj ishrani, što će se odraziti na kompletnu industriju zašećerenih sokova, ne samo na Koka-Kolu, koja je usputna žrtva", kaže Tanta.
Osvrćući se na kampanju Modrića i Koka-Kole, kaže da hrvatski fudbaleri verovatno ne gledaju previše na to, već koliki im je budžet.
"I Ronaldo je u ranoj fazi sarađivao sa Koka-Kolom, a sada su mu se promenile navike. Njegov potez možda nije bio toliko loš, ali na tako velikim takmičenjima ipak bi trebalo ispoštovati sponzore", napomenuo je.