Naime, kada je riječ o automobilskoj industriji, tvornice uglavnom nose naziv osnivača.
Pa tako Renault, Opel, Citroen, Ford, Honda, Peugeot, Rolls-Royce, Porsche, Suzuki, Yamaha i Toyota nose naziv upravo svojih osnivača.
Međutim, postoji nekoliko izuzetaka.
Mercedes je na primjer dobio ime po Mercedes Jelinek, koja je bila kćerka austrijsko-mađarskog trgovca, koji je od Daimlerovog poduzeća poručio preko trideset automobila pod uvjetom da se nazovu imenom njegove kćerke.
S druge strane, BMW je skraćenica od Bayerische Motoren Werke što u prijevodu znači „bavarska tvornica motora“.
Alfa je skraćenica od Anonima Lombarda Fabbrica Automobili, dok Romeo označava prezime jednog od vlasnika.
Riječ Volvo na latinskom znači „vozim“.
Naziv Audi potiče od radionice koja se tako zvala a bavila se upravo proizvodnjom automobila.
Sa druge strane, Volkswagen je dobio ime tako što je prilikom osnivanja cilj kompanije bio da proizvodi automobile koji će biti dostupni širim narodnim masama, pa tako Volkswagen u prijevodu znači „narodni automobil“, dok naziv Hyndai potiče od istoimene riječi koja na korejskom znači „moderan“.
Nike nosi naziv grčke boginje pobjede.
Adidas je sastavljen od početnih slova imena i prezimena osnivača Adolfa Daslera, a Reebok je dobio ime po riječi rhebok što na južnoafričkom znači „antilopa“.
Fuji nosi ime najviše planine u Japanu.
Nokia je dobila ime po mjestu u kojem je započela proizvodnju, a naziv Nivea potiče od latinske riječi nivis što u prijevodu znači „snježno bijelo“.
A znate li što znači riječ Lidl?
Naime, Lidl je dobio naziv tako što je osnivač Josef Schwarz kupio prava da kompanija nosi naziv po njegovom bivšem poslovnom partneru koji se prezivao Lidl.
Ako se pitate zašto kompanija ne nosi naziv osnivača, to je zato što schwarz znači „crno“.