KAKO SE NEKADA ISPRAĆALO U VOJSKU: Nije se štedjelo, dolazilo cijelo selo, šatori zatvarali ulice

Na licu oca ponos, iz majčinog oka suze, djed steže šajkaču i flašu, a baka se hvata za kecelju i onaj tajni džep odakle vadi ušteđeno bogatstvo koje trpa unuku u džep “da niko ne vidi”.

Muzika trešti, na stolu svega od ića i pića, a u čelu, podno zastave, budući redov okružen drugarima, čas neveseo, čas preponosan.

Ovako je barem nekada izgledao ispraćaj u vojsku što u SFRJ, što kasnije u SRJ. Svečana obaveza i kako su stariji govorili najveća čast koju muškarac može da ispuni prema državi od danas je gotovo pa sasvim izvjesna budućnost za veliki broj mladih.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Za razliku od generacija koji su vojsku služile po 24, 18, 15 i 12 mjeseci, budući vojnici Vojske Srbije služiće najvjerovatnije vojni rok u trajanju od 75 dana. Ono što se otvara kao sekundarno, ali ne manje važno pitanje je da li će se na velika vrata u naše živote vratiti i ispraćaji u armiju?

Šatori se razvlačili po ulicama, komšije se pomagale

Nekada su to bile fešte koje su umjele da traju i do par dana, kada domaćini nisu žalili ni dinara, plaćajući i što imaju i što nemaju, samo da se momak “propisno” isprati u vojsku. Pored rodbine i prijatelja, zvali su se i oni sa kojima se nije baš najbolje slagalo, jer su se, kako se tada govorilo “sreća i ponos usred velike časti” morala podijeliti sa svima.

Ko nije imao veliko dvorište, zatvarao je ulice sa šatorima, a komšije se nisu ljutile. Naprotiv, učestvovale su u slavlju pomažući porodici budućeg vojnika da sve prođe po propisima.

Red sreće i veselja, red tuge i suza, smijenjivali su se od pjesme do pjesme, iz minuta u minut, što se čaša više punila, duša se više praznila, te su mnogi u tim trenucima po prvi put vidjeli iskru suza u očima očeva, djedova, stričeva i ujčeva. “Suza ponosnica” stapala se pravo u poštucovani brk, dok je budući vojnik gutao knedle i odbrojavao vrijeme do polaska u kasarnu.

Jer, za razliku od danas kada imamo pametne telefone sa kamerama i razne aplikacije za komunikaciju iz svih krajeva svijeta, nekada je komunikacija bila limitirana preko pisama i govornicama. I tako čak do dvije godine, stotinama kilometara daleko u mjestu gdje nikoga ne znate, sa gomilom neznanaca u jednoj prostoriji. Iako se kasnije sa tim istim ljudima okumljavalo, bratimilo, u prvi mah, vojnicima koji su tek pridošli, nije bilo nimalo prijatno.

“Moj Milane, kad u vojsku pođeš”

Ko je bio jak i izdržao ispraćaj bez da pusti suzu, sam put od kuće do autobuske ili željezničke stanice, nije izdržao. U cijeloj toj priči najljepše je bilo harmonikašima jer nije se moglo zamisliti da se vojnik ne isprati sa muzikom do prevoza za kasarnu, te su dugmetare često bile male da prime sve novčanice namijenjene za onu najskuplju “Moj Milane, kad u vojsku pođeš”.

Takav ispraćaj zabilježen je daleke 1976. godine kamerom u jednom od srpskih sela, gdje se cijelo mjesto skupilo da isprati Milana Miloševića u JNA. Kako se vidi na viralnom snimku, njega su do voza kojim je išao do kasarne pratile tri muzike, cijela porodica, komšiluk, prijatelji i svi oni kojima su Milan i njegova porodica uputili poziv da dođu na veselje.

Dok su se muškarci veselili, majka, baka, sestre, a vjerovatno i djevojka, sudeći po snimku, krišom su plakali u pauzama pjevanja.

Kao što red nalaže, budućem vojniku tadašnje JNA su se punili džepovi novčanicama “da mu se nađe u kantini sa drugovima ili u dozvoljenom izlasku od par časova”.

Da li će biti ispraćaja?

Za kraj, tik prije nego što će Milan da krene u kasarnu, palo je i kolce tik pored željezničke stanice, gdje je sudeći po snimku, najagilniji i najveseliji bio djed, piše Blic.

Danas je neko drugo vrijeme, a sudeći po prijedlogu, regruti će kao što smo već rekli, biti na služenju svega 75 dana, te možda ovako pompeznih i emotivnih ispraćaja neće ni biti. Sa druge strane, skoro sigurno će biti i onih koji će svog prvenca put kasarne ispraćati uz iće, piće i muziku, sad samo ostaje da vidimo da li će biti i šatora.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije