Kako je nastala Morzeova abeceda?

Samuel Finley Breese Morse, američki slikar i izumitelj, izumitelj Morseovog koda ili šifre, koji je jedan je od najpoznatijih brzojavnih (telegrafskih) kodova ili šifara.

Dakle, morseov kod ili šifra je sustav međunarodno usvojene simbolične abecede, kojim se u žičnoj i radio-telegrafiji označavaju slova, brojevi, znaci interpunkcije i druge zvanične kratice.

Originalno kreiran za potrebe električnog telegrafa sredinom 1830-tih, također je korišten za ranu radio komunikaciju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Budući da se za emitiranje koda koriste samo dva stanja (on -off, 0 -1, da -ne…) to je ustvari rana primjena binarnog koda. Internacionalno prihvaćeni standard za Morseov kod se sastoji od šest elemenata:

kratki znak, ili točka,

dugi znak, ili crta,

razmak među elementima istog slova – traje koliko i jedna točkica,

razmak između slova – traje koliko i 3 točkice,

razmak između riječi – traje koliko i 5 točkica,

razmak između rečenica.

U pisanju Morseova koda koriste se dva simbola “-” (dah) i “.” (dot). Točkica ili dot je mjerna jedinica vremena i oznaka tempa slanja poruke. Jedna crtica obično traje tri točkice.

Moreseov kod prvotno je zamišljen da bude jednostavno čitljiv ljudima bez uporabe računala, da postoji mogućnost improvizacije kod biranja načina ili izvora energije emitiranja, te da samim time bude koristan u slučaju nužde (npr. paljenje i gašenje svijetla, spajanje i prekidanje strujnog kruga, razni zvukovi (kucanje, struganje), razni vizualni podražaji (svijetlo, boje…).

Razvojem komunikacijske tehnologije, Morseov kod je postao zastarjeo. Današnja inačica Morseova koda se razlikuje od originalne verzije koju su originalno razvili Morse i Vail.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije