ISTRAŽIVALI SMO: Ovako majke širom svijeta hrane svoje bebe, ovo su SLIČNOSTI i RAZLIKE

Jedna od najtežih stvari za mlade majke je uvođenje kašica u bebinu ishranu. Pitanja je mnogo, a odgovora još više. U eri internet možete naći potpuno suprotne savjete o tome kako početi bebi davati kašice, šta joj praviti, na koji način i koje namirnice uvoditi. Svjetska zdravstvena organizacija dala je određene smjernice kada je ova tema u pitanju, ali one se često razlikuju od savjeta pedijatara, pa su majke zbunjene.

Zanimalo nas je koliko se savjeti o ovoj temi razlikuju imajući u vidu zemlju u kojoj je beba rođena. Uz mrežu poznanica došla sam do odgovora iz raznih zemalja kada je riječ o ishrani beba, a u tekstu možete pronaći sličnosti i razlike u različitim zemljama.

Pitali smo majke koje se smjernice kada je hrana za bebe u pitanju preporučuju u zemljama u kojem žive, do kad se preporučuje dojenje, koje kašice se uvode, koje kašice su kupovale. Različita su mišljenja o uvođenju mliječnih proizvoda, vode, citrusa i jaja u bebinu ishranu. Odgovori su u redakciju BUKA stigli iz mnogih zemalja Evrope, iz regionalnih zemalja, iz Kanade, Kirgistana, Amerike, Kine, Australije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Slađana Perković, Francuska

U Francuskoj se uvođenje kašica preporučuje od 6. mjeseca. Prve namirnice koje se preporučuju su tikvica, mrkva, jabuka i kruška. Uglavnom sam se držala propisanih pravila koje su mi preporučili u savjetovalištu. Dobila sam tabelu sa jasnim smjernicama kada, koliko i koje namirnice beba treba jesti. Kada je riječ o kupovnim kašicama njih rijetko kupujem, a kada ih kupim gledam da to budu kašice Bebybio, to je francuska marka bebi hrane. Uglavnom joj kuhamo, najčešće vikendom, jer moja kćerka ide u vrtić i tamo ruča i užina. Još uvijek bebu dojim, ali za užinu u vrtiću dobije bočicu mlijeka marke “Gallia”. U Francuskoj dojenje se preporučuje najmanje 6. mjeseci, a mliječni proizvodi se preporučuju da se uvode u ishranu od šestog mjeseca u vidu jogurta, svježeg sira, isto kao i trvdo kuhano jaje, odnosno samo žumanjak (i to samo čevrtina). Kao sam dojila, pedijatar mi je rekao da beba osim kad su velike vrućine i ukoliko beba nema temperature ne treba da pije vodu do 6. mjeseca. Moja beba voli jesti sve, a najviše voli slatki krompir.

Nataša Javorski, Kanada

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ukoliko majka bebu doji u Kanadi se preporučuje uvođenje kapica od šestog mjeseca. Preporučuje se da se bebi prave domaće kašice, a savjetuje se da se počne sa slanim, pa sa slatkim kašicama. Počinje se sa laganim povrćem sa dodatkom žitarice quinoa. Ja imam tri curice i nisam se držala posebnih propisa kada je njihova ishrana u pitanju, a ono što su voljele da jedu to sam im i pravila. Nisam se strogo držala savjeta od pedijatara, jer smatram da majka najbolje poznaje svoje dijete i sa svojim instinktom sam se vodila. Voda se u Kanadi preporučuje od trećeg mjeseca, citrusno voće sa 9, a mliječni proizvodi nakon prve godine. Moja djeca su voljela kašicu od banana, borovnice i slatkog krompira. Za dojenje nema granice, a preporučuje se bar do godinu dana

 

 

Gordana Popović, BiH

Kod nas se uvođenje kašica preporučuje sa šest mjeseci, a savjetuje se da se krene sa bezglutenskim žitaricama: rižom i kukuruzom. Kao neko ko se nikada nije zanimao za ishranu djece prije nego sto sam postala mama, za početak sam morala da se oslanjam na knjige i mišljenje stručnjaka. Vremenom sam se opustila i slijedila svoj instinkt. Mogu reci da nisam pogriješila. Kada su u pitanju kupovne kašice moja beba je najviše voljela Hipp, a ponekad Frutek i Lino, dok AD mlijeko nisam koristila. Dojenje se preporučuje do godinu dana, mada navode da bi do druge godine bilo idealno. Prestala sam da dojim kada je beba napunila godinu dana samoinicijativno i uvela kravlje mlijeko u bebinu ishranu. Citruse sam uvela tek sa godinu dana, pavlaku je prvu probao od mlijecnih proizvoda sa 7 mjeseci, iako preporučuju da to bude jogurt ne prije 10 mjeseci, a mlijeko sa 12 mjeseci. Žumance sa 8, a bjelance sa 12 mjeseci, tvrdo kuhano. Beba, iako je bila dojenja, pila je vodu od prvog dana. Pedijatri inače smatraju da nije neophodna dojenoj bebi, no nisam to poslušala. Omiljena kašica od moje bebe je bila: skuhane i izblendane breskva i kruška, a zatim dodan grčki jogurt.

Dahlia Noir, Danska

U Danskoj se uvođenje kašica preporučuje od 4. mjeseca ako za to postoji potreba, ako dijete ne napreduje, ne dobija na kilaži i gladno je, u svim drugim slučajevima preporuka je od 6. mjeseca. U Danskoj patronažne sestre pitamo za savjete o bebinoj ishrani i njezi, a patronažna sestra mi je kući donijela knjigu u kojoj sam mogla naći savjete i recepte za bebinu ishranu. Na početku se preporučuju kašice od kukuruznog brašna i heljde, a kasnije se uvode povrtne kašice, krompir, mrkva, ovo se odnosi na najraniji početak dohrne, od 4. mjeseca. Ja sam pazila da se držim savjeta koje sam pročitala u toj knjizi koju sam dobila, a čak sam postala i fanatična u nastojanju da mi dijete jede što zdraviju i kvalitetniju hranu. Pazila sam od početka da bude organska hrana, kuhana na pari, da bude raznovrsna.

Kada je riječ o kupovnim kažicama njih sam jako malo koristila, ali one koje sam koristila su bile Hipo, Änglemark i Semper. Najviše voćne u početku šljiva, mango, breskva. Pošto više nisam mogla da dojim, prešla sam na AD mlijeko marke Arla (koja je najveći proizvođač mlijeka i mliječnih proizvoda u Danskoj i Švedskoj) organsko AD mlijeko zvano Baby&Me. Dojenje se u Danskoj preporučuje minimalno 4 do 6 mjeseci, da bi naon toga moglo da se kombinuje sa drugom ishranom. U 9 mjeseci savjetuje se da većina mlijeka bude majčino. Dužina dojenja je, i treba biti individualna odluka majke, djeteta i mogućnosti.
Citrusno voće ne preporučuje se prije godinu dana zbog rizika pojačane alergije, a mliječni proizvodi, mlijeko ne prije godinu zbog tri puta vise proteina nego što je potrebno i malo željeza. Jogurt se daje od 9 mjeseci u malim količinama. Bebama se ovdje apsolutno nikako ne savjetuje voda prije napunjenih 6 mjeseci zbog rada bubrega koji nisu kao kod odrasle osobe. Jako su rigorozni u tom da se ne piju voda, čajevi i sokovi. Poslije 6 mjeseci samo voda i to po malo u početku.
Omiljena kašica mog sina su bile sve slatkastog okusa, batat, karfiol, mrkva, prasa.

 

 

Azra Morić, Švedska

U Švedskoj početak dohrane savjetuje se od šestog mjeseca, a preporučuje se da se skuha kaša, tipa Nestle ili da se bebi hrana daje na flašicu u vidu rijetke kašice. Kada je u pitanju kupovna hrana ja sam kupovala brendove Nestle i Semper, a bebu sam dojila do 6. mjeseci, a preporučuje se dojenje do godinu dana. Kada je u pitanju kravlje mlijeko ono se ne preporučuje u velikim količinama, a bebi sam davala vodu I blagu kamilicu. Moja beba je voljela da jede voćne kašice, a najviše banana i borovnicu.

Sanja Krčmar, Švedska

U Švedskoj uvođenje kašica preporučuje se sa šest mjeseci, a kreće se krompirom, mrkvicom, rižom, tikvicom, grizom. Slušala sam savjete i ništa nisam uvodila na svoju ruku I prije vremena. Kada je riječ o brendovima koristila sam kašice Semper, Nestle i Hipp, adaptirano mlijeko NAN.  Jaja, samo žumanjak, počinje se davati sa 6-7 mjeseci, a kravlje mlijeko tek nakon navršene prve godine. Jogurt i sir, kao i citrusno voće od osmog mjeseca. Cijelo jaje daje se tek poslije prve godine. Mi smo tek krenuli sa dohranom, a među bebinim favoritima su mango, banana i avokado.

Mirela Djekanović, Australija

Uvođenje kašica u Australiji se preporučuje od šestog mjeseca, ali može se pomalo pokušavati i ranije, od petog mjeseca, zavisno od toga da li je dijete spremno ili ne. Na početku se uglavnom preporučuje rižina kašica, voće (kruška,banana ..) koje se predhodno obare naravno. Od povrća može sve (krompir, slatki krompir, brokule, mrkva), nije bilo nešto što se nije smjelo dati! Naravno svako novo voće/povrće se uvodi postepeno, nikako sve odjednom! Uglavnom sam se vodila svojim instinktom, jer i nije bilo nekih propisanih pravila, sjećam se samo da se med ne bi trebao davati do godinu dana.

Kašice sam pravila sama, a jedinu kupovnu marku koju sam koristila je organska i zove se “Bellamy's” . Bile su to voćne kašice, slane nikada nije voljela! Mlijeko koje sam koristila se zove “Platinum” i ono je najviše odgovaralo stomačiću moje kćerke. Kada je u pitanju dojenje preporuke su da se doji bar do 6 mjeseci, a ako mama može do godinu dana bilo bi dobro. Kada je riječ o jajima ona mogu i prije godinu dana, ali da budu dobro pečena. Što se tiče mliječnih proizvoda nije bilo nekog posebnog upozorenja kada da se uvode! Beba od rođenja nije pila vodu, ovdje ne preporučuju nista drugo sem mlijeka sve dok beba ne počne da jede kašice! Tada se već može unositi voda, a čajeve i sokove ne preporučuju.
Omiljena kašica od moje bebe bila je od proizvođača kojeg sam predhodno navela. Mješavina jabuke, ovsena kaša i smokva! To joj i dan danas još uvijek ponekad kupim,a  sada joj je vec 2.5 godine.

Bojana Tomić, Srbija

U Srbiji kašice se preporučuju od 6. mjeseca ili kad zubići krenu. Bebama se na početku daje blendani kuvani krompir, jabuka, malo šargarepe, a prilikom davanja hrani bebi vodila sam se svojim instiktom. Od brendova koristila sam Juvitanu i neke sa povrćem, uglavnom sve sam koristila od Juvitane. Kada je dojenje u pitanju preporučuje se i nakon 6. mjeseca, sve dok mama ima mlijeka. Prvo dijete sam dojila 20 mjeseci, a drugo 10, jer nisam imača više mlijeka. Kravlje mlijeko se preporučuje da se daje kad se beba približi godinici, a voda se može davati od rođenja, ja sam davala prokuvanu vodu, a nakon toga Rosa vodu. Moja djeca su najviše voljela da jedu Juvitanine kašice.

 

 

Dijana Idžan Bishop, Sjedinjene Američke Države

Kašice se ovdje preporučuju od 4 do 6 mjeseca, kad god majka želi da počne da ih daje bebi. Na početku se preporučuju kašice od mrkve, slatkog kromira i avokada. Ja sam sačekala bar do 5 mjeseca da dajem išta drugo osim mlijeko djeci. Za početak se preporučuje da se bebama prave kašice, da u njima nema ništa drugo osim organskog povrća, a poslije se može praviti kako god želite. Što se tiče marki ovdje je Gerber je i dalje najpopularniji.

Dojenje preporučuje sto duže, bar do 12 mjeseci, a ako mama može da doji može i nakon prve godine da nastavi. U Americi kažu da beba poslije 6 mjeseci može da jede sve osim meda, a voda se ne daje bebama sve do prve godine, kažu da ima dovoljno u mlijeku i formuli. Moja djeca su voljela sve kašice, naročito one sa slatkim kromirom.

Ivana Frank, Njemačka

U Njemačkoj se preporučuje da se u petom mjesecu kreće sa kašicom. Na početku se bebi daje kašica jednom dnevno, a kreće se sa mrkvom pa se do kraja mjeseca sa bebinom navikom kreće sa kašom povrće-meso-krompir. Za početak daje se samo lagano povrće kao mrkva, pastinak, i povrće-meso-krompir kaša. U šestom mjesecu naveče se počinje davati mliječna-žitarica kaša (ne kravlje mlijeko) i mjesec dana kasnije dolazi popodne još voćna-žitarica kaša. Kod voćne se kreće sa laganim voćem prvo – pogotovo jabuka, pa kruška, banana, breskva.

Držala sam se pravila i krenula sam sa namirnicama koje se predlažu, bez soli i da se bebi u kašicu dodaje kvalitetno ulje. Kada su u pitanju kupovne kašice korstila sam samo Hipp, jer oni koriste samo organske namirnice i znam od supruga i svekra koji su radili ili još rade u toj branši da je produkcija tu extra pedantna i čista. Iako je ovdje produkcija bebi hrane ovako i onako jako dobro kontrolisana i  ima najviše propisa moguće

Dojenje se preporučuje do 6. mjeseca, a ako uspijete i nešto duže dojiti gleda se kao veoma pozitivno. Kravlje mlijeko daje se tek poslije 12.meseca, jogurt i slično takođe. Citrus se koristi u voćnim kašicama ali u kasnije doba. Jaja isto poslije 12 mjeseci. Kada je u pitanju tečnost, ovdje kažu bebi je dovoljno majčino mlijeko. Ja sam naprkos tome koristila i nešećereni lagani bebi čaj pored mlijeka. Da olakša bebi stomačić. Mislim da nisam griješila, ima ovdje fenomenalnih čajeva za bebe koje se mogu koristiti bez brige.  U Njemačkoj imamo i aplikaciju od državnih institucija koje su angažovane oko bebi zdravlja da mladim majkama pomognu oko takvih pitanja u bebi i dječijoj ishrani.

Ana Kirin, Njemačka

Ovdje se preporučuje da beba počne da jede sa puna četiti mjeseca, a počinje se povrćem. Pedijatar mi je predložio da krenemo sa krompirom i mrkvicom. Prva tri mjeseca sam slušala sve savjete, a nakon toga vodila sam se po vlastitom instinktu. Od kašica je uglavnom jeo kod kod kuće napravljene kašice, a za put smo kupovali Hipp kašice. Prva dva mjeseca je jeo AD mlijeko Aptamill, pa smo nakon toga prešli na Milumill. Citrusno voće sam uvela sa devet mjeseci u manjim količinama, a sa mliječnim proizvodima nismo još počeli, a beba ima 10.5 mjeseci, ni jaja bebi još uvijek nisam dala. Od početka sam bebi davala vodu i sada samo vodu pije. Moja beba voli voćne kašice, sa bananom obavezno i još nekom drugom vrstom voća.

Nikolina Sučić, Kina

Kada je u pitanju uvođenje kašica možete naći podijeljena mišljenja, uglavnom se savjetuje uvođenje kašica od šestog mjeseca, ali možete naići i na mišljenja da se bebi već od 3.5 mjeseca počne kuhati malo riže, ja sam počela sam 5.5 mjeseci. Prve namirnice u Kini su riža i uvijek baš riža, slatki krompir, trešnja i jabuka. Kada su u pitanju savjeti pomalo sam se vodila pravilima, pomalo slušala mamu, a najviše sam “slušala” Google.

U Kini svi kupuju isključivo evropske brendove, Nestle i Heinz su naše omiljene kašice. Kada je u pitanju AD mlijeko kupovala sam i kupujem Aptamil, ako pođete ovamo donesite mi Aptamil 3, jer ovdje košta cijelo jedno bogatstvo. Dojenje se preporučuje do treće godine, i da žene zaista i doje do tada, ovdje su mlijeko i mliječni prozivodi loši, a AD preskupo. Mliječni proizvodi se sem kozijih ne preporučuju, a citrusi se uvode nakon 12. mjeseca. Beba nije pila vodu od rođenja, počela je sa neka 3 mjeseca. Omiljene kašice od moje bebe bile su sve voćne kašice.

Lidija Sarandrea, Kirgistan/Italija

U  Kirgistanu uvođenje kašica preporučuje se od 4. do 6. mjeseca, a počinje se da zelenom jabukom, bananom, kromirom i mrkvom. Ja sam se držala propisanih pravila, ali i instinkta. Što se tiče kupovnih kašica najviše sam uzimala Agusha агуша/Nestle, a AD mlijeko Nan/Nestle. Dojenje se preporučuje do prve godine, a nakon prve godine može se davati kravlje mlijeko. Omiljene kašice od moje bebe bile su na bazi krompira ili mrkve.

U Italiji se prvih šest mjeseci preporučuje isključivo dojenje, a prve kašice se prave od krompira, mrkve, tikvice, jabuke, kruske, banana i riže. Što se tiče kupovnih kašioca ovdje su najzastupljenije Mellin i Hipp. Voda se ne daje ni kap prije šest mjeseci, 9-12 mjesec žumance, 12-24 bjelance,12-24 mlijeko, jogurt 8 mjeseci.

Aldijana Murtić, Austrija

U Austriji se od četvrtog mjeseca preporučuje lagano uvođenje kašica. Počinje se sa slanim kašicama, daje se mrkvica, tikvica pa se polako dodaju druge namirnice. Nisam se drzala pravila 100%, jer svako nekako na svoj način zna šta mu je najbolje za bebu i šta beba voli. Naša curica je najviše voljela špagete bolognese od Hipp-a i supu od paradajza. A još uvijek koristimo Aptamil i to od rođenja. Dojenje se preporučuje do 6. mjeseca ali opet je razlika od pedijatra do pedijatra. Naša pedijatrica je mišljenja da je do 6. mjeseca dojenje ok, a sve preko nema neke posebne svrhe. Citrusno voće daje se kada je dijete starije od 6 mjeseci, tako i jaje, a mliječni proizvodi oko godine starosti djeteta. Beba nije pila vodu od početka jer nije imala potrebu za tim, ali pila je čaj.

 

 

Ajla Afgan, Hrvatska

Dohrana se kod nas preporučuje od 5-6 mjeseca ovisno kako beba napreduje, ako dobro napreduje onda tek sa napunjenih 6 mjeseci. Uglavnom kažu da treba početi sa rižinim žitaricama sa majčinim mlijekom ili formulom. Međutim, naš pedijatar, koji je jako priznat, kaže na to ne, jer je riža puna pesticida, pa sam ja, kao i neke moje drugarice, krenula sa povrćem, sa tikvicom, pa mrkva, pa korabica. Okvirno sam se pridržavala smjernica oko toga kad treba uvoditi voće i povrće, ali neke sam namirnice prije uvodila i sama sam joj miksala sastojke kad, što i koje količine, osim žitnih pahuljica Nestle 8 corn, to sam sa formulom mješala. Što se tiče kupovne hrane samo sam kupovala žitne kašice Nestle, a AD mlijeko od 6. mjeseca mješala sam sa žitaricama i to HIPP Combiotic bio 1, 2 i sad sa 10 mjeseci 3.

Bebi nisam nikad davala kupovne kašice. Preporuke za dužinu dojenja razlikuju se od pedijatra do pedijatra. Neki govore da se doji dok god mama može, a oni realniji kažu do prve godine, odnosno do 11. mjeseca, prije nego što majka krene na posao.  Kada je citrusno voće u pitanju sa devet mjeseci dala sam joj mango, mandarinu, kad štuca žlicu limuna već sa 8 mjeseci. Žumanjac se uvodi sa osam mjeseci i to postepeno, a bjelanjak tek nakon prve godine, kao i kravlje mlijeko. Bebi nisam davala vodu, jer je dojena bena, a moj pedijatar kaže da se bebi do prve godine ne daje voda osim ako nije vrućina, tad od 6 mjeseca može malo.
Moja beba je voljela da jede Nestle žitnu kašicu, a od domaćih povrtni mix bilo čega od blitve, špinata, prokule, brokulice, batat, mrkva, tikva sve osim kupusa. To ne podnosi.

Koji su vaši savjeti kada je ova tema u pitanju?

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije