Najnoviji izvještaj kompanije za istraživanje medija i javnog mnijenja Nilsen svakako može da izazove pometnju među televizijskim stanicama. Američka publika, posebno mlađa, sve više naginje ka internetu, dok televiziju ostavlja u zapećku. Ta aktivnost je posebno prisutna među ljudima uzrasta između 18 i 34 godine.
Gledanost televizije je u američkim domaćinstvima opala za 0,2 odsto, dok je za isti procenat porasla popularnost gledanja videa na internet platformama, kao što je Jutjub. Time se nastavlja višegodišnja tendencija jačanja interneta u odnosu na „tradicionalne“ medije. Ipak, prema rezultatima Nilsena, 91 odsto američkih domaćinstva i dalje plaća televizijsku pretplatu – taj procenat je stabilan.
Alarm za televizijske korporacije
Direktor američke produkcijske kuće Media Storm, Brajan Storm, 2010. godine je izjavio da „ako vas nema na Jutjubu to je kao i da ne postojite“. Iako njegova firma tek povremeno proizvodi sadržaj za televiziju, glavno težište njegove djelatnosti je zapravo internet.
Potrebu da se osigura prisustvo na mreži su shvatile i televizijske korporacije, koje svoje sadržaje takođe predstavljaju i na internet platformama. Međutim, njihov cilj svakako nije bio zamjena televizijskog programa zarad onlajn gledanja, već više zbog upućivanje na ono što se također može pratiti i na malim ekranima. Nada televizijskih stanica je da se dođe do nove publike, da se usmjere na „stare dobre tradicije“, ali i da se istovremeno zadrže prihodi od reklama.
Iako nalazi kompanije Nilsen upućuju na činjenicu da upravo buduće generacije konzumenata informativnih i zabavnih programa prelaze sa televizora na računar, glavni istraživač medijskog konglomerata Tajm vorner, Džek Vakšlag nije zabrinut. „Pad gledanja televizije je prisutan kod okorjelih gledalaca internet sadržaja, njih je malo i mi ne smatramo da je to destruktivno za nas“, kaže Vakšlag i dodaje da postavljanje videa na više platformi je ispravan postupak koji će održati korporacije.
Probirljivost gledalaca
„Više ne gledamo na to koliko materijala stvorimo, već koliko je kvalitetno to što mi snimimo“, kaže Brajan Storm iz produkcijske kuće Medija Storm. Mnoge televizijske stanice već uveliko koriste takozvani lajv striming preko koje korisnici interneta mogu putem svojih računara da prate programe.
Međutim, popularnost internet stranica kao što su Jutjub i Vimeo ukazuju na jedan novi trend. Gledaoci više ne žele da im se program servira i uređuje, već žele da imaju tu moć kojom će korisnici sami da određuju šta će da gledaju. Polako se stvara autonomija konzumenta, koji je probirljiv i sam će izabrati koju će emisiju ili prilog da gleda. Osim sadržaja, oni određuju i kada će gledati ono što ih interesuje.
Televizijske stanice se prilagođavaju novom trendu, te svoje sadržaje postavljaju na svojim internet prezentacijama. Međutim, i dalje je do njih da odrede svoje prioritete za buduće publike, to jest u kojoj formi će se sadržaj dostavljati potrošačima. Jedino ostaje otvoreno pitanje reklama, i to kako će sponzori uspijeti da se pozicioniraju u novom dobu, a da se funkcija reklama ne umanji.