Gordani Ćirjanić NIN-ova nagrada

Odluku, koja je doneta većinom glasova (3:2) doneo je žiri u kome su bili i Ljiljana Šop, Aleksandar Ilić, Mladen Šukalo i Mileta Aćimović Ivkov. Za Ćirjanićku su glasali Šop, Ilić i Ivkov dok je Pavković dao glas za ” Vrlo malo svetlosti” (Agora) Vladana Matijevića, a Šukalo se opredelo za “Mi različiti”(Stubovi kulture).

Pavković je podsetio da su u užem izboru bili još “Gospođa Olga” Radovana Belog Markovića ( Evro-Djunti), “Ispod tavanice koja se ljuspa” Gorana Petrovića ( Kompanija Novosti ) i “Kamen blizanac” Zorana Petrovića (Geopoetika).

“Ćirjanićkin roman odlikuje se visokim stilom i provokativnom tematizacijom savremenog doba,” stoji u obrazloženju žirija, koji je konstatovao da “promišljajući uticaj modernih medija na svakodnevnicu, ali i na sudbine ljudi, beogradska spisateljica u svom četvrtom romanu portretiše savremenog intelektualca kao biće raspeto između želja i mogućnosti, između instinkta i emocija, stihije savremenosti i okova tradicije i istorije”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kao novi član žirija Šop je, govoreći o njegovom radu, rekla da su se dogovorili da svi pročitaju sve, a to je na kraju bilo 140 romana koje su čitali četiri i po meseca.

“Bez obzira da li je to prevelik broj ili nije, čitanje tako velikog broja romana je neprevaziđeno iskustvo”, poverila se ona uz napomenu da je broj neosporna potvrda da roman nije u krizi, barem po kvantitetu.

Šop se zapitala koji su razlozi da je tako velik broj pisaca imao potrebu da se iskaže kroz formu romana i kao moguće odgovore je ponudila: volju za naracijom,željom da se pobegne od života u priču ili da se baš život opiše, a mogući “krivci” su i izdavači koji očekuju da im se više isplati da štampaju romane nego druge književne vrste.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prema njenom mišljenju, 30 romana koji su se našli u najširem izboru zaslužuju da budu pročitani i to je već dobra produkcija za jednu godinu. Prilikom sužavanja liste kandidata, kako je rekla Šop, došlo je do uticaja ličnog ukusa. Merile su se nijanse ali ona je uverena da je proces odlučivanja bio maksimalno objektivan i da su se u najužem izboru našla dela o kojima je vredelo razgovarati.

Komentarišući finalni izbor Šop je rekla da je laureatkinja tokom protekle decenije napisala četiri romana i svi su skrenuli na sebe pažnju kritike (osvojili su i nagrade) ali i čitalaca, da bi ta kontinuirano uzlazna putanja bila krunisana NIN-ovom nagradom.

Aćimović Ivkov kome je, takođe, ovo prvu učešće u radu žirija NIN-ove nagrade ocenio je da se potvrdio princip demokratije da se do pobednika došlo preglasavanjem ali on smatra da su neki mlađi pisci zavredili da budu istaknuti tako što su ušli u suženi izbor.

Šukalo je izrazio zadovoljstvo što su, već drugu godinu za redom, nagradu dobile spisateljice i da će to postati potpuno norfmalno a ne redak izuzetak.

Glavni i odgovorni urednik NIN-a Nebojša Spaić je podsetio da je pokrovitelj nagrade koja iznosi milion dinara, “Telekom Srbije” i da će biti svečano uručena 26. januara u podne u Skupštini grada Beograda.

B92

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije