Festival Milica u Šamcu: Sjećanje na pionirku srpske kostimografije okuplja umjetnice iz regiona

Festival „Milica- žene u umjetnosti“ ostvaren kroz saradnju Centra za kulturu Šamac, Muzeja Narodnog pozorišta u Beograd, Muzeja pozorišnih umetnosti Srbije i Muzeja grada Beograda postaviće temelje za održavanje godišnjih svečanosti posvećenih pionirki srpske kostimografije Milici Babić koja se rodila u Šamcu.

Festival će se održati 12. 13. i 14. aprila 2022. godine i okupiće više umjetnica iz regiona koje će u Šamcu ali i široj javnosti predstaviti svoje stvaralaštvo.

Milanka Blagojević, direktorica Centra za kulturu Šamac rekla je da će se kroz organizaciju festivala promovisati rad i nasljeđe uveliko zaboravljene Šamčanke, velikana srpske kostimografije, Milice Babić koja je široj javnosti poznata tek kao supruga Ive Andrića.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Želja nam je da ovim festivalom promovišemo lik i djelo Milice Babić Andrić, ali i da kroz organizaciju ovog festivala izgradimo platformu za promociju rada ženskih stvaralaca iz regiona koje i dalje ostaju značajno marginalizovane u javnom i umjetničkom životu, teže ostvaruju finansijsku podršku te su manje nagrađivane u odnosu na svoje muške kolege. Jedan od ciljeva nam je da decentralizacijom kulture građanima male opštine kao što je Šamac podarimo kulturno-umjetnički program regionalnog značaja koji može postati dugoročna tradicija. Konkretno, u ovom prvom izdanju festivala, koji će trajati tri dana, ostvarićemo niz aktivnosti”, rekla je za BUKU Milanka Blagojević.

Ona ističe da ovim festivalom žele da promovišu lik i djelo Milice Babić Andrić koja je ipak na neki način ostala u sjenci svog supruga, poznatog književnika, a ona je sama po sebi jedna od najznačajnijih ličnosti srpske kulturne istorije.

Dodaje da Centar za kulturu Šamac tokom cijele godine aktivno radi. Organizuju niz manifestacija, a neke od najznačajnijih su Šamačko ljeto tokom kojeg organizuju čitav niz događaja u ljetnim mjesecima, Zimska čarolija na ušću, pozorišne predstave, izložbe, književne promocije itd. Prošle godine organizovali smo preko tideset pojedinačnih događaja, a ugostili smo mnoga značajna imena iz cijele regije i iz više oblasti umjetnosti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

FESTIVAL MILICA:

– skice iz života Milice Babić Andrić, razgovor sa monografom Nikšom Nezirovićem;

– predstavljanje knjige „Narodno pozorište Vrbaske banovine osnivanje i umjetnički razvoj“- prof. dr i glumica NPRS LJiljana Čekić;

– predstavljanje savremene književne scene koje uključuje gostovanje tri priznate književnice, Tanja Stupar Trifunović, Mihaela Šumić i Slađana Nina Perković.

– postavku Muzeja Narodnog pozorišta Beograd, Muzeja pozorišnih umetnosti Srbije i Muzeja grada Beograda koja uključuje arhivsku građu (crteži, skice, kostimi) o radu Milice Babić Andrić;

– muzički program – koncert ansambla „Flutete“

– monodrama „Edit Pjaf“ u izvođenju akademske glumice Đurđe Vukašinović

– cijanotipija- predavanje, radionica i izložba radova učesnika- Janja Bijelić, asistent na užoj umjetničkoj oblasti Snimanje na Akademiji umjetnosti UNIBL

– predstavljamo- Ivana Kurešević, dizajnerka i slikarka, osnivač brenda „Ivy Q Studio“

BIOGRAFIJA

Milica Babić Andrić (Bosanski Šamac, 2. septembar 1909 – Herceg Novi, 24. mart 1968.) bila je srpska kostimografkinja i univerzitetska profesofica. Rođena je u trgovačkoj porodici kao kćerka Stevana i Zorke Babić , rođene Pisarević, 2. septembra 1909. u Šamcu. Školovala se u Beču 1925 – 1929. godine na Školi za primenjenu umetnost. U Beču je završila slikarstvo, a praksu je završila u Parizu, u fabrici tkanina „Rodje” (franc. Rodié).

Od 1. februara 1931. do 1964. je bila kostimografkinja u Narodnom pozorištu u Beogradu, kao prvi školovani kostimograf u srpskom pozorištu, a za to vreme opremila je oko tri stotine dramskih, operskih i baletskih predstava. Predavala je na Višoj ženskoj zanatskoj školi u Beogradu.

Za rad na polju kostimografije dobila je Orden rada sa zlatnim vencem (1949.) „Sterijinu nagradu za kostim” (1956.) i plaketu grada Beograda (1964). Sarađivala je sa pozorištima u Novom Sadu, Nišu, Zagrebu, Sarajevu, Banjaluci, Skoplju, Dubrovniku i Ljubljani. Na prvoj izložbi pozorišne scenografije 1938. godine u paviljonu „Cvijeta Zuzorić“ izlagala je nacrte za 17 scensko-muzičkih dela.

Kostimima je opremila filmove „Živjeće ovaj narod” (1947.), „Svi na more” (1952.), „Njih dvojica” (1955.), „Gospođa ministarka” (1958.) i „Mis Ston” (1958.).

Kao gost u Sarajevskoj operi, dala je kostimografije za „Koštanu” (1949.), „Figarovu ženidbu” (1950.), „Žetvu” (1950.) i „Ljubavni napitak” (1951).

Bila je prvo udata, 1932. godine, za novinara, diplomatu i prevodioca Nenada Jovanovića (1907— 1957), a poslije njegove smrti udala se 27. septembra 1958. za književnika Ivu Andrića. Sahranjena je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije